Tema: Čaj
Pogledaj jedan post
Old 17.11.2003., 22:28   #31
Čaj

Zanimljivo kako na se na "gastronomiji" malo piše o čajevima. Ljudi često imaju potpuno pogrešnu predodžbu o tome šta je uopće čaj, i misle da je dovoljno npr. nabrati šaku lišća od lipe , baciti ga u vrelu vodu i dobiti čaj od lipe. To je najobičnija budalaština i uvreda za svakog pravog ljubitelja čaja! Isto tako , nije mi jasno kako se može reći npr "čaj od kamilice " kad to nema nikakve veze sa čajem. To bi bilo kao da se kaže npr. "kava od mrkve". Kad se u vruću vodu ubaci kamilica , dobije se napitak od kamilice, a nikako ne čaj.
Čajevi se dijele po boji, po podneblju u kome raste odredjena sorta, po vremenu berbe... Postoje fantastični čajevi za koje ljudi često pojma nemaju , jer kod nas nije razvijena -recimo to tako - kultura pijenja čaja. Ljudi u dobrom čaju ne guštaju, nego ga piju "kad su bolesni". Postoje čajevi koji mirišu na sušenu šunku (Lapsang sushong), na dim ( Po nee), aromatizirani bergamotovim uljem ( opće poznati Earl Grey), zeleni čaj sušen u obliku kuglica (Gun powder), fini japanski zeleni čajevi (Yamashiro , Sencha...), crveni Keemun, pa čak postoji čaj koji je slavni Fortnum&Mason specijano namiješao i prilagodio New Yorkškoj vodi ( za šta ja osobno mislim da je obična glupost, ali nek im bude).
Najbolje od svega je da se neke od tih izvrsnih čajeva može relativno lako nabaviti i kod nas, a npr. u Ljubljani imaju ogroman izbor vrhunskih čajeva po povoljnim cijenama.
BTW, zna li netko od vas gdje se kod nas mogu kupiti Twinings čajevi, jer sam nešto o tome čitao u novinama, ali ih nigdje još nisam našao. Ja se opskrbljujem vani , a favoriti su mi Earl Grey, Vintage Darjeeling i Jasmine (crni čaj obogaćen laticama jasmina fenomenalnog mirisa).
__________________
Ni špijuni nisu što su nekad bili. Ranije - čim ga vidiš , znaš tko je. Danas - čim ga vidiš ,ne znaš tko je.
fritz von achtung is offline  
Odgovori s citatom