Pogledaj jedan post
Old 14.08.2003., 01:06   #4
Argus

ja sam imala psa koji se zvao Argus, a sad ću vam ispričati zašto sam mu dala to ime

Argus je bio Odisejev pas, koji ga je jedini prepoznao kad se ovaj, nakon 20 godina i prerušen u prosjaka vratio kući, veselo mahnuo ušima i repom i umro na gospodarevim rukama..

drugi poznati Argus bio je onaj kojega je Hera zamolila da joj čuva kravu... zapravo, radilo se o tome da se Zeus, Herin nevjerni suprug, zaljubio u Io, lijepu kraljevu kćer, s kojom je ljubovao skriven u tamni oblak. No, poznavajući ćud svog supruga, Hera je uvijek gleduckala naokolo ne bi li ugledala štogod sumnjivo, pa joj je jednom tako pažnju privukao i taj oblačić kad je došla provjeriti o čemu se tu radi, Zeus je brže bolje pretvorio svoju ljubavnicu u kravu i pravio se da je prvi put u životu vidi i da nema pojma otkud se ta krava tu stvorila Hera se lukavo oduševila prekrasnom kravicom i zamolila supruga da joj je pokloni. Naravno, ovaj nije imao kud i morao joj je uslišati želju. Onda je Hera povjerila kravu na čuvanje Argusu koji je imao stotinu očiju, uz pomoć kojih je mogao vidjeti sve što se događa oko njega, a mnoge od njih su bile otvorene i kad je spavao. Zbog toga se uz ime Argus vezuje značenje "dobar čuvar", a Argovim ili Argusovim očima nazivaju se oči kojima ništa ne može promaknuti.

Kad je Zeus shvatio da je Hera shvatila o čemu se zapravo radi i da nema namjeru pustiti kravu, poslao je Hermesa (to je tek jako interesantan lik) da izbavi kravicu. Budući da je Argus bio jako velik i snažan, Hermes je morao pribjeći lukavstvu pa se prerušio u pastira i isprva mu svirao pjesme koje su mu se jako svidjele, ali budući da ga sama glazba nije tjerala u san, prestao je sa svirkom i počeo monotonim glasom recitirati. Argus je neko vrijeme slušao recitacije, ali onda više nije izdržao i polako su mu se počele sklapati oči. Hermes je nastavio recitirati podjednako monotonim glasom dok se i zadnje oko nije zatvorilo, a onda ga je ubio i krava je bila slobodna. Međutim, Hera se na to jako naljutila, a kako je bila osvetoljubive prirode poslala je za kravom ogromnog obada da je nasmrt izbode. Ne sjećam se tko je točno spasio kravu od obada, niti gdje se točno bježeći od obada zaustavila, ali znam da je na kraju ipak preživjela i da se opet pretvorila u ženu.
placebo is offline  
Odgovori s citatom