Pogledaj jedan post
Old 26.02.2013., 13:35   #100
Quote:
morgen kaže: Pogledaj post
Svaka čast Commodore, ja sam danas razgovarao sa službenicom zaduženom za inozemne mirovine jedne porezne uprave. Priznala je da u registru nemaju ni jednog obveznika. Sve one nebuloze koje navodi g. Commodore i ona je podijelila sa mnom i sama se zgražavala . Reakla je da bih trebao od osiguravajućeg društva iz zemlje iz koje se prima mirovina tražiti detaljan ispis da se vidi iz kojih fondova je mirovina isplaćena, jer je nešto poreza možda već plaćeno,a to znači da se za svaku državu posebno računa što je prekomplicirano za službenike.....Naravno, taj ispis treba prevesti kod sudskog tumača!!!! mislim da bankovne transakcije ne bi smjele biiti osnova za obračun poreza, posebno što je moguće da su u istom mjesecu dvije transakcije koje će znatno podići mjesečni prosjek. Ako su bile isplate- mirovina i "urlaub" to će se tretirati kao mirovina a zapravo se radi o "regresu" koji bi trebao biti oslobođen poreza bar jednim dijelom, ovako će se nadodati osnovnoj mirovini i vjerojatno potpasti pod 40%.... Imam još tri dana da tati kažem što da uradi jer on sam ne zna pa je tražio0 savjet od mene mlađeg, pametnijeg, koji se služi internetom i studirao je ekonomiju, a što da mu kažem: vraćaj se u Austriju !!! Što je sa opcijom das se mirovina preusmjeri na račun rođaka u Njemačkoj ili da se fiktivno odjavi iz Hr i prijavi u BiH???....

Vjerujte mi, ne iznosim ja ovdje nikakve nebuloze. Samo prikazujem zbilju i stvarnost hrvatske svakodnevnice (mali dio toga). Ne bih komentirao "službenicu", mislim da je dovoljno otići u bilo koju upravu u RH jednom ili dvaput i pametnom dosta za sve vjekove. Svaka čast rijetkim izuzecima, ali oni ipak ne čine pravilo.

Dobro ste naveli ovo u vezi priloga, sve brojke i odbitke porezni obveznik primoran je dokumentirati te iste priložiti poreznoj prijavi. Inozemne potvrde i inozemna rješenja ste obvezani prevesti na hrvatski jezik, na Vaš trošak. Ti prijevodi su prilično skupi, pogotvo za hrvatske prilike.

Potvrde tuzemnih banaka, preko kojih primate inozemne mirovine, jednako tako morate posebno platiti. Vani Vam to banke rade besplatno, vani su te usluge uračunate u plaću bankovnih službenika. Tamo se zna za što su ljudi plaćeni radeći svoj posao, u RH je to naravno drugačije, tu će Vam svaki papirčić naplatiti nekih 60 - 70 kn.

Moguće druge odbitke morate jednako tako dokumentirati, kao što su primjera radi invalidnost ili uzdržavanje drugih osoba. Tu morate tradicionalno po rodni list koji nije stariji od 6 mjeseci (stara "dobra" balkanska birokracija), za to treba platiti pristojbu. Ukoliko trebate još koji dokument, ti troškovi rastu i možete biti "sretni" ukoliko sve to možete obaviti na jednom mjestu (to obično nije slučaj, ganjaju Vas po cijelom gradu po hrpu papira).

Bankovne transakcije su u svakom slučaju osnova za obračun poreza. Sve i da dobivate više doznaka unutar istog mjeseca, to se sve da rasčlaniti. Kad budete krenuli sve to računati i prijavljivati, shvatit ćete da nemate druge. To je na Vama da izračunate koliko i što primate svaki mjesec, to Vam neće preuzeti/raditi PU.

Da biste bili potpuno sigurni po pitanju toga što morate poreziti a što je izuzeto od oporezivanja, prije svega morate pročitati Zakon o porezu na dohodak. To Vam je poduži "roman" (kao svi zakoni u zemlji), tu ćete najprije saznati što se mora poreziti, što se može odbiti (ispunjavate li uvjete) odnosno što je izuzeto od oporezivanja (malo toga, gotovo ništa). Nakon toga Vam preporučujem da dobro proučite brošuru Porezne uprave u vezi oporezivanja inozemnih mirovina. To je brošura od 7 stranica. Kad ste s tim na čistom, najbolje Vam je da si nađete seriozni knjigovodstveni ured koji će Vas savjetovati i objasniti Vam proceduru i formalnosti i koji će Vam dati odgovore na neka dodatna pitanja. U biti bi bilo najbolje da prvu prijavu obavite preko takvog ureda, pod uvjetom da je to ozbiljan ured (malo je takvih nažalost).

Fiktivne odjave u RH i jednako tako fiktivne prijave u nekoj drugoj zemlji su riskantne i mislim da je RH po pitanju toga malo "sazrela" zadnjih godina. Sumnjam da bi to bio dobar potez. To je faktički utaja poreza, kao što je i preusmjeravanje mirovine na druge osobe. Ako Vam je otac već primao mirovine u RH preko bankovnog računa u RH, tragovi već postoje i Ministarstvo financija to preko OIB-a može otkriti. Da hrvatska javna uprava nije tako napuhana osobljem koje ništa ne radi, da je puno manja ali efikasnija i bolje organizirana oni bi to unutar 6 mjeseci sve mogli evidentirati/registrirati (putem OIB-a i HZMO-a) te uz pomoć općina gdje su porezni obveznici prijavljeni. Kako su svi ti ljudi sve samo ne marljivi i stručni, stvari su kakve jesu što dakako ne znači da Vam je to poziv na varanje države. Jer jednom ako Vas otkriju, neće ostati samo na neplaćenom dugu od tko zna koliko godina unatrag.

Koliko god pozdravljam neku akciju ljudi koji su pogođeni ovim zakonom tj. ovom praksom, siguran sam da od toga neće biti nikakve koristi. Nažalost. Najbolji odgovor gospodi je odjava i napuštanje RH! Opcije su brojne, može to biti država iz koje ste se doselili u RH ili neka treća. Jedino tako će shvatiti da ne rade kako treba, da je ovo nepravda i da ljudi to neće trpiti te da imaju odgovarajaću alternativu tj. odgovor na ovakvo zlo.

Zadnje uređivanje CommodoreX : 26.02.2013. at 13:42.
CommodoreX is offline  
Odgovori s citatom