Pogledaj jedan post
Old 24.11.2007., 16:10   #14
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Ja, kao prvo, ne vjerujem psiholozima.

Izgledaju mi ko nacistički znanstvenici koji pokušavaju genetskim inženjeringom poboljšati ljudsku rasu, samo kaj oni biraju ljude koji bi se uklopili u firmu.

A nikad ne možeš znati jesu li dali dobre preporuke - možda su preporučili nekog dobrog, ali su možda i odbili nekog boljeg. A ja sigurno neću s psihologom, za kojeg znam da me secira, razgovarati jednako kao sa šefom ili suradnikom.
Eh, kad bi psiholozi imali sposobnosti o kojima pišeš...
I ja mislim da su testovi licnosti popularna pizdarija pri selekciji; koliko je meni poznato, prognosticka valjanost im nije veca od 0,1 - 0,2 - a to znaci da je tocnost predvidjanja necijeg uspjeha na poslu max 4 %
Testovi inteligencije su vec nesto prediktivniji, od pojedinacnih selekcijskih procedura su najuspjesniji, no ni njihova prediktivna valjanost ne prelazi 20 %.

S druge strane, sretna sam sto su uvedeni ti testovi, jer mislim da je od svih procedura intervju najneuspjesnija. Ovisi o tisucu stvari, a temelji se na potpuno subjektivnom dojmu. Ako ste elokventni i zgodni, bolje ce te proci na intervjuu, makar te osobine bile posve nevazne za uspjeh u poslu. Od svih "instrumenata", covjek je najmanje tocan. Testovi, ma koliko se cinili besmislenima, ipak unose neku dozu objektivnosti u procjenu. Psiholog, kojem ce te se mozda uciniti mutavim na intervjuu, pa vas na temelju toga ocijeniti nisko (iako, recimo, komunikacijske vjestine nisu bitne za posao za koji se natjecete), kad vidi vas izuzetan rezultat na testu inteligencije, morat ce korigirati svoju prvu, krajnje subjektivnu procjenu. Garantiram vam da niti jedan psiholog, tijekom formalnog obrazovanja, nije educiran da prepozna i umanji te efekte subjektivnosti tijekom razgovora. Da li ih educiraju na poslu, ne znam, no sklona sam pretpostavci da ako to i cine, cine u rijetko kojim firmama. A znam da se mnogi "uzivljavaju" u svoje uloge, i vjeruju kako tijekom itervjua mogu "secirati" i "skuziti" osobu. Takvo sto, tijekom max 45-minutnog intervjua, bi eventualno mogla vidovita osoba, a koliko mi je poznato, takve ne postoje
Pokondirena tikva is offline  
Odgovori s citatom