Tema: Biti Krotak
Pogledaj jedan post
Old 15.01.2012., 18:40   #47
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Prije svega pretpostavljas da je "krotkost" vrlina, ja se s tim nikako ne slazem i objasnila prije zasto.
Ti se ne slažeš tako što pervertiraš značenje i duh vrline krotkosti odnosno ono pozitivno što se pod praus podrazumijeva.
Tako isto možeš hrabrost pervertirati kao bezumnost, a skromnost kao ponižavanje.
Krotkost je samo ogledalo. Pokazuje kakvi smo sami . A ti si pokazala kakva si

Quote:
Stoga nema nikakve "duhovne" pogreske, niti takva pogreska postoji,
Ima jer negativiziraš(invalidiraš,tendenciozno konstruiraš) negativno i ružno strašilo od pozitivnog i dobronamjernog savjeta o krotkosti.


Quote:
Postoje i neki drugi pomovi, koje ti zelis podvesti po krotkost, a to su umjerenost, uljudjenost...
Naravno, jer imaju sličnu vibru i duh i također su vrline kao i praus.

Quote:
kao sto sam ja rekla zasto smatram krotkost - ukrocenoscu, dresiranoscu i svakako pasivnoscu.
Takvu negativnost u krotkosti nisu vidjeli isus i mojsije ,čak štoviše ti veliki učitelji sami sebe su proglasili krotkima.
Ti je vidiš negativnom jer ti je čitav svjetonazor - veliko NE tj negativiziranje pozitivnog

Quote:
I kako se dalje diskusija odvija, postaje jasnije da ti pod krotkoscu (iako izbjegavas reci direktno) vidis upravo tu religijsku dresuru, koju sam odmah na pocetku napomenula i kroz koju gledam ovaj pojam.
To je tvoja projekcija i iskrivljavanje pozitivnog duhovnog pojma kao što je krotkost ,jer si nesposobna predati se.
Stoga si izabrala NE kao obranu i životni stav ,a negativiziranje vrline kao racionalizaciju svog svjetonazora.
Meister Eckhart bi ti rekao da nisi na razini te vrline pa je i ne doživljavaš nego je iskrivljavaš .

Quote:
Stoga nemoj izokretati rijeci.
Neka porota foruma presudi tko vrlinu prikazuje nedostatkom.
tkopitaneskita is offline  
Odgovori s citatom