Pogledaj jedan post
Old 01.11.2004., 02:15   #3
Quote:
El Tomo kaže:
U Hrvatskoj ionako nema recikliranja (izvor iz prve ruke). Otpad koji se navodno reciklira, recimo u eko-otocima, NE RECIKLIRA se. Hrvatska javnost je jednostavno previse nedisciplinirana, zagaduje otpad za recikliranje namjerno ili iz neznanja (recimo, kod recikliranja stakla ljudi bacaju tamno staklo u kontejner za bijelo staklo, plastiku u kontejner za limenke, itd). Niti jedan hrvatski prizvod nema standard za recikliranje (recimo, na tamnoj boci treba pisati 'tamna boca' kako bi covjek znao kamo da taj otpad baci). Kada se tako pomijesani reciklazni otpad dovede na recikliranje, odvajanje i sortiranje otpada skuplje je od prozivodnje novoga. Bilo je pokusaja recikliranja stakla, ali od toga se odustalo. Tako da na kraju sav navodno reciklirani otpad na kraju zavrsi na skupnom smetlistu.

Jednostavno, u hrvatskoj se otpad ne reciklira. Osim nekih vrsta skupog industrijskog otpada. Pa tako i McDonalds ne reciklira, jer nema smisla.
U Hrvatskoj NE POSTOJE odvojeni kontejneri za tamno i svijetlo staklo.
Isto tako, kontejneri za PET i limenke su zajednički.
Tako da to nije i ne može biti problem nediscipliniranosti ljudi.

Ne znam samo zašto onda "Čistoća" ( ili tko već) stavlja one oglase po novinama (i na TV su bili ranije) u kojima reklamiraju recikliranje?

Prije par mjeseci je bila afera oko toga kako Hrvatska uvozi stari papir za recikliranje. Kako ga onda ne reciklira?

I ja sam čula za te glasine o nerecikliranju, ali iz totalno neprovjerenih izvora. I nisu mi baš logične. Ako je sve to prestalo zbog financijskih razloga, kako im se onda isplati stavljati oglase i postavljati nove kontejnere? Ne bi li bilo jednostavnije informirati ljude?

Hvala za informaciju o odmaščivanju.
Potala is offline  
Odgovori s citatom