Tema: Bitcoin
Pogledaj jedan post
Old 22.03.2013., 19:33   #17
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
Nije isto. Odnosi se na to da, ako ljudi i požele koristit takvu valutu, te ako bude više takvih valuta (a kao što sam spomenuo, već sad ih ima), zašto misliš da će odabrat baš onu u koju si ti uložio?
Mislim da će ljudi koristiti i bitcoin uz druge valute, ne isključivo i samo bitcoin.
Kad već spominješ druge elektroničke valute, postoje neki dokazi da se Second Life koristio za kojekakve dogovore oko ilegalnih radnji i razmjenu novca. Potpuno nekontroliran svijet.
Prednost bitcoina nad takvim valutama je decentraliziranost. Second Life je vrlo lako zatvoriti, to je kompanija sa poznatim sjedištem i odgovornim ljudima. Centraliziranost je slabost svih ostalih "privatnih" valuta. Ako ih vlasti odluče ilegalizirati, neće im biti teško.
Quote:
A zamisli npr ovo: da FED u nekom QE-u odluči umjesto trezorskih zapisa emitirat trilijun svojih shitcoina koje već u ponedjeljak možeš mijenjat za dolare u svakoj banci/pošti/mjenjačnici.
Ne vidim to kao neki realan scenarij. Zašto bi to FED radio? Zašto bi ljudi vjerovali FED-u? Na koji način bi FED osigurao da ljudi žele koristiti taj novac?
Quote:
Pa i nije tako teško, kao što se vidi iz priloženog. Dovoljno je par programera da kreiraju ovakvu ili onakvu virtualnu valutu. Takvih valuta imaš posvuda, od second life-a ili farmville-a, preko bodova za popust u Konzumu pa do opjevanog bitcoina.
Nije teško stvoriti 'nekakav' novac, teško je stvoriti novac u koji ljudi imaju povjerenja, koji ima svojstva pogodna za razmjenu i držanje vrijednosti. Nije svejedno mijenja li se novčana masa predvidljivo ili nepredvidljivo, moraš li transakcije potpisati imenom i prezimenom ili ne, na koliko dijelova ga možeš podijeliti...

Quote:
Ovo je prilično perverzna logika
A druga stvar, ti se oslanjaš na to da neki "hakeri" znaju predviđat čemu će cijena rasti? Ako se misliš bavit investiranjem, ti bi trebao znat predviđat, a u najmanju ruku bi trebao znat mislit svojom glavom, a ne se oslanjat na hipotetske procjene nekih "hakera" koje usto nisi ni čuo ni vidio.
To je perverzna logika radi perverzne logike
Oslanjam se na austrijsku teoriju novca, mislim da je prema njoj bitcoin tržišni novac sa vrlo dobrim svojstvima, i da će ga zbog toga ljudi nastaviti koristiti.

I nije da sam neki early adopter. Tek sam nedavno stavio novac "where my mouth is", prije ovog eksponencijalnog rasta.

Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post


de objasni geriranje i cuvanje vrijednosti
Evo dobar tekst o generiranju novih novčića: http://codinginmysleep.com/bitcoin-m...plain-english/

Zašto misliš da nije pogodan za čuvanje vrijednosti? Za razliku od fiat valuta, vrijednost bitcoina ovisi isključivo o ponudi i potražnji, a ne (i) o potezima centralne banke.
Quote:
Fosna kaže: Pogledaj post
Ak ti treba za nekakvo plaćanje putem interneta OK, ali "investirati" u tako nešto je apsurd. 3/4 bitcoina su u posjedu ranih minera, bilo tko da dump napravi "cijena" će roknuti na dno. Toliko o tome da se ne može manipulirati.
"Bilo tko" ne može imati ekstra velike količine bitcoina. Možda kad bi se prvih sto udružilo i kad bi svi napravili dump, nešto bi se ozbiljno poremetilo, ali ne vidim tu koristi za njih. Više im se isplati čekati/koristiti bitcoin kada im zatreba. Teoretski moguće, ali u praksi ne baš.
Aphex is offline