Pogledaj jedan post
Old 18.05.2015., 17:55   #56
Quote:
M.B. kaže: Pogledaj post
ima 19,5 mjeseci i čini se su od prije 4 dana počeli njegovi prvi "tantrumi". nisam ni sama sigurna što je to pa ću navesti par primjera.

doma: zvoni dostavljač, dostavlja nam slikovnicu koju sam naručila iz online knjižare. sama sam s malim doma i skupa otvaramo vrata, sve je ok dok on stoji na vratima gleda u dostavljača dok ja potpisujem dostavnicu i plaćam. i onda trebam zatvoriti vrata, povučem malog prema unutra da mogu zatvoriti i on počne urlat, onako kao da reži. ja zatvaram vrata, zovem ga, ulazim u dnevni i dalje ga zovem, govorim mu da nek dođe vidjeti što smo dobili i on i dalje urla na vratima. (taj dan je padala kiša i nismo mogli ići u šetnju kao svaki dan pa sam mislila da je narvozan i da mu fali ta šetnja). na kraju je tuleći došao za mnom nakon 2 minute.

vani: zadnjih dana počinje urlati kad god mu branim nešto što ne smije i što je opasno za njega. npr, silno želi uči u ukrasno jezero na sred parka. držim ga za ruku da ne upadne u jezero, govorim mu ne, a on i dalje vuče. onda počne urlati, ja ga primam u ruke i on se u rukama počne bacati u nazad. tek kad se odmaknemo, smiri se. isto tako, lud je za psima, sve je ok dok može malo stajati i pogledati pse (dođe vrlo blizu, prstima pokazuje na njih, ali ne želi ih dirati, to mu je malo frka). ali kad vlasnik sa psom ode u nekom svom smjeru dalje, on želi za njima. i čim ja velim "ode pesek pa-pa" i zovem ga da mi idemo svojim putem, on opet počne urlati i tako minutu-dve dok ga ne odnesem dalje i ne vidi više psa.
do sad bi znao negodovati na moje "ne" ili kad bi mu nešto branila, ali nikad ovako burno i glasno.

(
Da, to su tantrumi, dobrodosla! Imas cak i srece da su poceli tek sada.

Citavsi prije koju godinu neku strucnu literaturu o "terrible twos", na svoj sam uzas otkrila da isti mogu poceti i trajati bilo kada od godine dana do pet godina starosti.
Tantrum je jednostavno reakcija na bijes izazvan frustracijom sto je djetetu nesto ili fizicki neizvedivo ili nedozvoljeno. A takvih stvari je u toj dobi jako jako puno.
Tako ce na primjer dijete koje pokusava sloziti neke puzzle/kocke koji mu stalno zapinju ii mu se ruse u jednom trenutku urlajuci sve pobacati oko sebe, ili ce se baciti vristeci na pod nasred ducana ak mu mama kaze da nema sanse da dobije kinder jaje.
Kad razmislis, rade ono sto bi u nekim situacijama i mi da nam ne prijeti zatvor / dusevna bonica.

Kako je njihova ljutita reakcija najcesce usmjerena protiv nas, najbolje je odreagirati sto krace i smirenije i potom se fizicki udaljiti od djeteta (ili ako to nije moguce jednostavno ga prividno 'ignorirati'). Jer, kako mi je netko jednom prilikom savjetovao "ukloni publiku (sebe, jel') i predstava vise nema smisla".

Quote:
M.B. kaže: Pogledaj post

ne znam kako da se postavim na to urlanje? ako mu nešto govorim i objašnjavam niti me ne čuje dok urla. osim toga, on još nije progovorio, pa mislim da ga i to počinje frustrirati.
Misim da se postavljas sasvim ok. Dosljedna si i ne dramis previse.

Kad je urlao nakon odlaska dostavljaca, otisla si od njega i on je za dvije minute dosao.Da si stajala s njim na vratima i vrsila pregovore i uvjeravanja to bi trajalo znatno dulje i ne bi uopce urodilo plodom.

Quote:
M.B. kaže: Pogledaj post
ako mu nešto govorim i objašnjavam niti me ne čuje dok urla. osim toga, on još nije progovorio, pa mislim da ga i to počinje frustrirati.
Tako je, nema smisla objasnjavati jer, kao sto si i sama rekla, em te ne cuje em ga ne zanima!
Klinca koji si nesto zapikne u glavu ne zanima ne smije li to raditi zato jer je to po zivot opasno, zakonom zabranjeno, susjedi spavaju, itd.

Dovoljno je najjednostavnije objasnjenje od jedne recenice i to je to.

I da, sigurno ga frustrira sto jos nije progovorio, no i kad bude mogao biti ce pred njim jos puno godina hendlanja razno raznih prepreka i zabrana. Moj ima tri i pol i vrlo je pricljiv, pa jos uvijek tu i tamo 'zatantrumi' i bez obzira na moje pokusaje da mu tada razjasnim njegovih tisucu uplakanih, vristecih "zasto ne", uvijek na kraju shvatim da je to pointless jer njega u tom stanju razog zapravo i ne zanima.

@Nykas - tek sam sad skuzila tvoj post. Ono boldano se onda tice i tebe.
rokolina is offline  
Odgovori s citatom