Pogledaj jedan post
Old 19.05.2010., 16:34   #1533
Prevod na googlu nije za razumeti.
Svejedno, koliko vidim, bajski fiš paprikaš ne razlikuje se od apatinskog, ili bogojevskog, ili daljskog, tako da je tačno ono što sam i pre znao a to je da se na potezu Dunava od Baje do, recimo, Vukovara kuva jedan tip riblje čorbe koji Mađari zovu bajai halászlé a mi fiš paprikaš (ili češće skraćeno - fiš).
Karakteristike te riblje čorbe su jednostavnost pripreme, gustina čorbe i prilična ljutina.
Ingredijenti su: riba (obavezno šaran a poželjno je i som i štuka, ali manje nego šarana), luk, mlevena paprika, so.
To je sve!
U našoj verziji obavezan je i sok paradajza, otprilike 1 dl na kg ribe. Tako se čorba malo zakiseli (ali nikako sirće što neki rade!)

Mene je malo zbunio gospodin Jelašić u onoj emisiji Petkazanje koju sam pomenuo gde onkoristi i beli luk a i stalno je nešto dodavao tokom kuvanja.
Istina, montaža tog priloga bila je takva da gledalac nije mogao da shvati šta se i kad događa pa se iz priloga nije moglo saznati kako je on zapravio skuvao taj bajai halászlé ali jeste činjenica da je, za razliku od uobičajenog postupka kod kojeg se sve odmah stavi u kotlić i kuva, a na kraju samo doda sok paradajza, ili eventualno vino, da je gosn. Jelašić stalno ponešto dodavao, a i koristio je beli luk što nije u osnovnom receptu.
Osim toga, ribu je prethodno usolio a to vidim, bar kako razumem, preporučuje i ovaj recept, pa onda na samoj kraju, ako još treba soli, dodaje se u poslednjem minutu kuvanju.
Jedino što mi je ostalo nejasno je da li je Jelašić prvo propržio luk na masti (ulju).
To se u osnovnom receptu ne radi. I u prilogu u toj emisiji ja to nisam ni video ali mi se čini da je rekao nešto u tom smeru da će uraditi ili da je uradio. Osim toga u nekim drugim receptima sam nailazio da se, ili luk prvo proprži na masti, ili se doda ulje (ili mast) u kotlić.
U svakom slučaju ovo nije dunavski fiš a varijaciju su moguće do beskraja i nazad.
oso lepes is offline  
Odgovori s citatom