Pogledaj jedan post
Old 22.09.2010., 13:57   #15
paraziti-tzv.mala pseća glista

Evo da dignem ovu temu,jer me uhvatila panika od današnjeg događaja u parku.
Bila sam sa M. vani,igrala se u parku kada joj je prišao naš mali susjed vršnjak i dao joj plastični autić.Ona ga je uzela i ja sam poletila jer sam vidjela da je blatnjav,pa da ga malo obrišem.Međutim kada sam uzela autić,skužim da mi je to blato malo čudno,ponjušim,bljaaaaak,to nije bilo blato nego mačji izmet,a mojoj M.su već bile ruke od toga i uspjela je polizati rukicu,bljaaaak.
Zgrabila sam ju i odnijela kući,oribala rukice i dezinficirala Plivaseptom,također isprala usta,umila ju sapunom i pošpricala usnu šupljinu sa Octeniseptom.
Sada zovem pedicu ali mi se nitko ne javlja,ne znam šta da radim,bojim se zarznih bolesti,glista...uh muka mi je!

Našla sam da te gliste i nisu tako bezazlene,i još hrpu gadnih zaraza zoonoza kao što je salmonela,kampilobakter,bolest mačjeg ogreba...

# Toksokaroza je bolest uzrovana parazitoam Toxacara canis (mala pseća glista) koja živi u crijevu psa i mačke. Prenosi se preko jajašaca izlučena izmetom životinje koje često kontaminiraju zemlju ili pjesak u dječjim igralištima. Bolest je dosta opasna obzirom da u stadiju larve paraziti kruže cijelim tijelom pa mogu završiti u oku i u mozgu. Simptomi su vrućica, kašljanje, povećana jetra, osip, otečeni limfni čvorovi te nalaz živih parazita u stolici djeteta. Liječi se mebendazolom.

Salmonela i Kampilobakter jejuni su crijevne bakterije. Salmonela se najčešće prenosi zaraženim namirnicama životinjskog porijekla, dodirom sa životinjama kliconošama ili njihovim sekretima te preko kontaminiranih kokošjih jaja. Kampilobakter se prenosi preko izmeta, vode te nepasteriziranog mlijeka. Simptomi za ove bolesti su isti: proljev, povraćanje, vrućica i bolovi u trbuhu. Liječe se antibioticima.

Bolest mačjeg ogreba je bakterijska infekcija koju u 90% slučajeva prenose mačke, a pune rjeđe i psi. Ta bolest je obično povezana s ogrebotinom, ugrizima ili izlaganjima mačjoj slini. Uzročnik je bakterija imena Bartonella Henselae. Kod većine oboljelih na koži se stvara jedna ili više papula koje traju od 1-3 tjedna. Nakon 2-3 tjedna javljaju se regionalno povećani limfni čvorovi. Istodobno sa povećanjem limfnih čvorova javljaju se opći simptomi (umor, glavobolja, gubitak teka, povišena temperatura). Bolest je obično samoizlječiva, rjeđe komplikacije su upalne promjene na jetri i slezeni ili čak na srčanim zaliscima i na mozgu, a to je njen atipični oblik. Ukoliko povećani limfni čvorovi duže potraju liječi se antibioticima (rimfapicin i azitromicin).


Vodim je pedici!
__________________
alboom and mia 1 & mia 2 :)
swanmia is offline  
Odgovori s citatom