Pogledaj jedan post
Old 28.02.2010., 19:24   #8
fizička kazna po meni nije idealno rješenje ali ako se pravilno primjeni može imati koristi. ljudi djecu tuku ne kad ona zarade batine nego kad im njihovo ponašanje ide na živce. primjerice majka danima ne može popiti kavu u miru jer joj dijete od 4-5 godina "u igri" prevrće šalicu ili puhne u pepeljaru i tako iz dana u dan- ona negoduje ali ništa ne poduzima, dijete se ponaša kao divljak sve dok jedno poslijepodne ne potrefi na majku koja je nervoznija nego inače pa ga zbog stvari koju je uradio 100 puta nalupa. od takve kazne nema ništa dijete ne shvaća zašto je kažnjeno i što je uradilo da dobije batine. naravno, čim je prođe bijes i majka i dijete nastave po starom a pošto mamu grize savjest djetetu još malo popusti radi onih batina. većina fizičkog kažnjavanja djece se događa po ovoj shemi i od nje nema nikakve koristi, samo velika i nepopravljiva šteta.
veliki broj roditelja zanemaruje djecu, ne poklanjaju pozornost bitnim stvarima nego najčešće materijalnim. nije dovoljno ako je dijete sito, dobro obučeno i ako ima novi mobitel u džepu ako zimuje i ljetuje na fensi mjestima. postoje stvari koje se ne mogu kupiti novcem a to je obični staromodni razgovor, poklanjanje pažnje djetetu, njegovim osjećajima, brigama i problemima bez obzira na situaciju u kojoj se nalaze roditelji. to malo ljudi radi. najčešće idealiziraju sebe kao roditelje i svoje dijete - meni se već nekoliko puta dogodilo da se zamjerim pojedinim roditeljima jer sam rekao nešto kontra njihove djece i onda se čude što posljednji saznaju da im se djeca drogiraju ili da kradu ili takvo što.
sustav na žalost štiti malodobnike jer su oni "djeca" a oni to obilato koriste jer znaju da im ne mogu ništa. ne mislim da takvu djecu treba tući, još manje slati u zatvore jer tamo postaju još gori družeći se sa pravim kriminalcima. mislim da su većina takve djece iz razorenih obitelji i da doma nisu mogli ništa lijepoga vidjeti stoga bi država trebala ih pokupitii poslati ne neki program resocijalizacije i preodgoja, nešto poput komuna za ovisnike o drogama.
krycek is offline  
Odgovori s citatom