Tema: Pita od sira
Pogledaj jedan post
Old 02.11.2005., 20:42   #9
Quote:
polly kaže:



A sad prikelji svoj recept za savršenu slanu koja liči na burek.
Evo mnogul' ja?
Samo fazon je sto ne znam mjere, 100X sam gledala kako mama pravi sirnicu ali ona to odokativnom metodom.

Znaci zamijesi se tijesto za jufku, u brasno (bijelo, "puder" ) ide so, pola fildzana ulja (to je valjda oko 2 kasike) i sa vodom umijesis tijesto- heureka je jednom dobro opisala, da bude tvrdo kao usna resica.
Helem, od tijesta formiras kugle i ostavis da odstoje.
Razvaljas ih oklagijom, premazes uljem pa opet ostavis malo da odstoje a onda razvlacis sto vise mozes, dok ne dobije tanke i velike jufke...one debele rubove odrezes i ostavis da se malo osuse, samo malo, ne smije biti presuho jer ce pucati.

A u fil ide mladi kravlji sir, 3-4 jaja, so, domaca pavlaka, izmijesa se da dobijes zitku smjesu ( ne prezitka da ne bi curila).

Rasporedis fil duz ruba jufke, zaroles ( ne previse da ne bude predebelo) odrezes od ostatka jufke i savijas u male kovrcice.
Ponavljas sa ostatkom jufke i ostatkom fila.
Slozenu pitu malo po vrhu premazes uljem, zapravo i ne moras ako je u fil islo vise pavlake, ona je masna...ako je islo vrhnje onda trebas.

Peces, treba da dobije finu zlatnu boju.
U pravilu sirnica se ne preljeva vec se malo vruca poprska, pokrije i ostavi da "odmekne".

E sad imas varijacije na temu u nacinu slaganja.
Ima polagana, 2-3 jufke, pa sloj fila pa opet 2-3 jufke, ima koncentricno slaganje u tepsiju i sl.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom