Pogledaj jedan post
Old 14.02.2014., 16:48   #34
Quote:
žerac76 kaže: Pogledaj post
Pišeš gluposti vezano za Bršadin. HV koja u to vrijeme nije ni postojala nije mogla obraniti ni hrvatska sela a kamoli da je mogla napasti Bršadin. Čak da ga je i napala i nekim čudom zauzela to bi bilo kratkog vijeka. Branilo se ono što se moglo braniti s obzirom na okolnosti i omjer snaga.
Bilo kakav veći napad, pogotovo na području istočne Slavonije u to doba je bio avanturizam i unaprijed osuđeno na neuspjeh što se i pokazalo u par slučajeva (Ti napadi na Mirkovce što si ti opisa, pokušaj napada na karadžićevo itd).
Ovo dalje što si napisa ne zaslužuje komentar.
Znam da je Borković govorio da se on zalagao da primarni pravac proboja bude udar na bršadin a da se tek po zauzimanju bršadina i dovođenjem marinaca u poluokruženje udari na marince. Čini mi se da je pričao da su imali informacije da u bršadinu nema jna nego samo teritorijalci a da su civili manje više zapalili već. Prilaz bršadinu iz smjera vukovara bi se napravio kroz onu neku veliku šumu u koju koliko se sjećam srbi nisu rado ulazili, i njegova ideja je bila da se to napravi na iznenađenje, napadom iz oba smjera i onda pretpostavljam utvrđivanje u bršadinu i napad na marince.

Možda netko tko bolje poznaje teren i situaciju (mislim da je bila riječ o prvom pokušaju proboja) može reći dali bi ovo bilo lakše izvedivo?

p.s. jasno mi je da nije bilo ustrojene voske i da je bilo teško držati i ovo što smo imali ali opet stoji da su neki pokušaji proboja preko marinaca dogodili. Također gledajući sastav te bande, opise njihovog morala i vojničkog držanja nije mi nezamislivo da bi se u slučaju iznenadnog napada na bršadin oni relativno brzo razbježali. Ako bi se naši uspjeli privući u blisku borbu tako da se isključi srpska premoć u artiljeriji, nevjerujem da bi bršadinci imali puno šanse protiv interventnih snaga vukovaraca (da se sklepa jedna satnija malo jača) s jedne strane, i s druge specijalne policije i ostalih snaga koje su bile angažirane u proboju preko marinaca.
__________________
Boreći se za te i za dom ko lavić
Kao prethodnik mu slavni Berislavić

Zadnje uređivanje vitez teutonac : 14.02.2014. at 17:00.
vitez teutonac is offline  
Odgovori s citatom