Pogledaj jedan post
Old 17.06.2014., 16:34   #17
Quote:
zami98 kaže: Pogledaj post
Banovina Hrvatska je bila dio Kraljevine Jugoslavije. FNRJ je bila pravna nasljednica Kraljevine Jugoslavije i promjene granica njenih teritorijalnih jedinica (NR/SR/SAP) se ne mogu okarakterizirati kao okupacija, nego samo kao prekrajanje administrativnih područja. Kasnije su te teritorijalne jedinice dobile pravo na proglašavanje neovisnosti u svojim granicama. Dakle ne, Šid, Petrovaradin i ostatak Srijema nisu okupirani od strane Srbije jer su NR/SR Srbiji predani u vrijeme kada je ta država bila u sklopu zajednice s Hrvatskom u kojoj su te dvije republike (barem službeno, a to je ono što se u pravu gleda) bile ravnopravne.

U slučaju ustaške okupacije slovenskog teritorija radilo se o podjeli "ratnog plijena" među državama (uključujući novonastalu NDH) koje nisu predstavljale nasljednice uništene Kraljevine Jugoslavije, nego njene egzekutore. Ustaška okupacija Jesenice identična je njemačkoj okupaciji Koruške, talijanskoj okupaciji Julijske krajine i mađarskoj okupaciji Prekmurja. U modernijoj povijesti bi tome sličila srpska okupacija hrvatskog teritorija, ali bez korištenja proxyja poput RSK.

Jedina post-WW2 promjena granica koja bi mogla ličiti okupaciji je pripajanje Istre Hrvatskoj i Sloveniji, iako čak i tu postoje neki povjesni razlozi po kojima ta područja trebaju pripadati spomenutim državama. Okolica Brežica, s druge strane, nikad nije bila dio hrvatskog teritorija.
Bela Krajina ti je gravitirala k Zagrebu, a mislim da je nakom turskih pustošenja u nju pobjeglo stanovništvo iz Hrvatske i BIH (ili nešto slično) bar koliko sam ja čuo, a nedavno sam u Večernjem čitao da se Belokrajnci (i Mariborčani čak) i dalje voze u Zagreb na tržnicu (pogotovo kupiti ribe).
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom