Pogledaj jedan post
Old 12.12.2007., 15:37   #34
Ja ne bih rekla da članice udruga Roda pretjeruju. Samo žele educirati majke da učine najbolje za svoje dijete. A nažalost mediji i marketing im ne idu na ruku već mlade mame i trudnice sa svih strana bombardiraju reklamama za bočice, navodno neophodno potrebne izdajalice, dude varalice, i naravno adaptirano mlijeko.

Ne radi se o tome da mama dobije čestitku s bočicom pa pomisli da sada ne mora dojiti. Ak hoće bočicu bude si ju i sama kupila. Tu se radi o pokušaju rušenja kulta bočice koji je postao sveprisutan svugdje gdje se mlade mame okrenu. Znam iz svog iskustva jer me okolina bombardirala sa kojekavim savjetima i čuđenjem kak još nisam kupila bočicu, a skoro ću roditi. A i duda varalica je kao nezaobilazna.

Žalosno je da se uopće o dojenju mora educirati jer to je nešto skroz prirodno što bi svaka majka trebala usvojiti s malo dobre volje. Izgovori poput dermatitisa su poprilično bijedni jer sam i ja imala tih problema ali sam ih uspješno riješila pirodnim mastima koje se ne moraju ispirati prije dojenja. "Nemam mlijeka" jedan je od izgovora majkama kojima je problem ponoviti podoj pola sata nakon što je beba dojila. Niti meni u rodilištu nije bilo posvećeno više od minute da mi se pokaže kako dojiti, ali sam se potrudila sama.
Najgore mi je kad vidim tromjesečnu bebu u kolicima koja se rasplače a mama joj uvali bočicu s čajem jer kao nije baš zgodno dojiti vani u gradu ili u parku. I tak fino malo pomalo dijete skuži da na bočicu lakše ide pa se ostavi dojke.

Ja kad vidim djete s bočicom i dudom varalicom imama neki osjećaj da su mu roditelji negdje grdo fulali.
I kad nisam imala svoje dijete tak sam mislila, a sada kad imam dijete još sam sigurnija da sam u pravu.
U ovu grupaciju ne ubrajam majke koje stvarno ne mogu dojiti, ali vjerujete da takvih nije baš puno - bar ih nema toliko koliko ima djece s bočicama.
Jelena-82 is offline  
Odgovori s citatom