Pogledaj jedan post
Old 25.05.2011., 16:24   #64
[QUOTE=rakijetina;33865360]
Quote:
1. Životinja koju ljudi vide samo na televiziji i internetu je super, ali ne mogu potpuno supstituirati pravu stvar. Već sada djeca i odrasli itekako gube dodir s prirodom, drugim živim bićima, a bome i živim drugim ljudima. Uz sve negativne posljedice koje to nosi. Jedan od rezultata toga je posljedično i nebriga za daleko više istih takvih životinja koje nestaju u prirodi.

Dakle zivotinja koju ljudi vide je super ali ljudima nije super.

Jer ljudi ne mogu sup nesto pravu stvar.Tri puta ljudi. Mi mi mi. Mi gubimo nesto, dodir i tako dalje. Pa tko smo to mi? Gospodari svemira?
Koga boli sto mi gubimo dodir? Daje li nam taj gubitak pravo da ostale vrste unistavamo, drzimo po kavezima kao izlozbene rekvizite da bi mi i nasa djeca bili u dodiru s prirodom?
Ne. Naravno. Prirodu se cuva na drugaciji nacin. A zivotinje se ne dira, ne unistava pa samim time necemo niti imati potrebu stititi ih. Pogotovo ne na nacin da ima damo zooloski vrt u sred metropole, betonsku sobu dva sa dva, naplacivanje ulaznica i izigravanje dobrocinitelja. Za njih naravno kakti.
Zapravo cnimo dobro sebi preko njihove patnje.
Ako im zelite pomoci otvorite rezervate. Dajte im prostor(a). Zooloski vrtovi su zatvori otvorenog ili zatvorenog tipa.

Quote:
2. Proučavanje. Kako bi saznala prehrambene, reproduktivne i ostale potrebe kriptičnih vrsta? Bolesti koje ih ugrožavaju i kako ih liječiti/izbjeći? Eventualno DNK analizom izmeta, no to je skupo, nije uvijek opcija, nije moguće za sve vrste (evo primjer, ribe ili kukci), i ne daje sve potrebne podatke.

Zooloski vrt nije rijesenje za proucavanje.
Quote:
3. In situ zaštita - primjer nekih životinja koje su sačuvane zahvaljujući zoološkim vrtovima: kalifornijski kondor, arabijski oriks, konj Prževalskog, per Davidov jelen, meksički vuk, južnokineski tigar, sabljasti oriks, balijski čvorak, europski bizon itd. Evo još:
Previse linkova. Nemam volje ni vremena. Ali jao. Jao njima. Zastita zatvorom.
I placanjem ulaznica.

Ne kazem, da ne mislis da te napadam, da ne razumijem sto mi hoces reci.
Ali zooloskim vrtovima primarna funkcija nije zastita zivotinja. I to znamo i ti i ja.
Luneta is offline  
Odgovori s citatom