Pogledaj jedan post
Old 25.01.2006., 10:21   #15
Quote:
smjeskica kaže:
Umpa je jednom spomenuo "sabatnu godinu"...cini mi se da rece da se tada ne smije baviti zemljoradnom?
Mozel' malo opsirnije?
Zasto to i kako to funkcionise?
Micva o Šabatnoj godini jedna je od 613 micvot iz Tore. Nema nikakvog obrađivanja zemlje ali ni skupljanja plodova, (mislim čak da je zabranjeno novčano poslovanje i robna razmjena, ali nisam siguran) tako da se faktički 2 godine ne koristiš plodovima zemlje niti drugim dobrima (prvu godinu ne siješ ali i ne žanješ no kad u drugoj posiješ trebaš čekati sezonu dvije da urodi...). Smisao joj je mnogostruk i ima nekoliko tumačenja, ali osnova je da se čovjekovo blagostanje i strepnja oko njega položi u ruke Neba, i time uči povjerenje u B-ga. S time da je B-g obećao da će godina prije šabatne biti dvostruko plodna povlačeći paralelu na dvostruku porciju mane koja je padala prije šabata tijekom 40-godišnjeg lutanja po pustinji. Zanimljivo je da se tada to vrijeme ima obavezno utrošiti na učenje Tore, a i posvećivanje obiteljskim odnosima; tako da bi analogija bila kao da danas u Hrvatskoj svi jednom u sedam godina ne rade ali upisuju fakultete i posvete se učenju i svojim obiteljima. Naravno da taj zakon ima i ekoloških implikacija, jer se u tom periodu zemlja opušta od kultivacije čime se unosi povoljan ritam za njenu veću učinkovitost (ima knjiga jednog japanca kemičara i biologa(zaboravio naslov i ime) koja se bavi prirodnom zemljoradnjom i zalaže se za slično riješenje). Čini mi se da postoje i neke analize koje su pokazale da kad bi se toga pridržavalo čovječanstvo da bi zagađenje opalo za nekih 400% ili tako nekako s tim da su oni uračunali i tjedni Šabat. Postoji i Jubilejna godina koja nastupa nakon svakih 7 šabatnih a za nju su isti propisi ali i neki drugi, no to je druga tema.
Zeev Zion is offline  
Odgovori s citatom