Pogledaj jedan post
Old 06.03.2014., 08:16   #62
Quote:
xman11 kaže: Pogledaj post
Poštovani,

Imam slijedeći slučaj:

Supruga je za života bila sudužnik na nenamjenski kredit. Dužnik (korisnik kredita) ne vraća kredit, banka je napravila raskid ugovora tj. otkazuje ugovor o kreditu i zahtjeva od sudužnika tj. moje pokojne supruge trenutnu naplatu duga u cijelosti (glavnica+kamate redovne+kamate zatezne). Obavijest je došla na ime moje preminule supruge.
Pitanje je slijedeće, može li, ili smije li banka od mene kao nasljednika pokojne supruge prisilno naplatiti dug dužnika kojem je supruga bila sudužnik. Odnosno je li sudužništvo moje pokojne supruge nasljedno na mene?

Hvala svima unaprijed.
Prvo pitanje - je li rješena ostavina tvoje supruge? I je li ona uopće imala kakvu imovinu uknjiženu na svoje ime?

Jesi li prepisao sve nekretnine, pokretnu imovinu, lovu u banci i dr. na druge članove obitelji, nasljednike?
Ako nisi, pod hitno to treba napraviti. Da izbjegneš da banka zabilježi potraživanje na imovini, tj. da stavi zabranu otuđenja ili blokira račune.

Ako uspiju staviti takvu zabilježbu, veća je vjerojatnost da će pokrenuti kakakv spor.
Tek kad to riješiš, kontaktiraj banku.

Najvažnije je da nikad ništa ne potpišeš.
Ništa.
Nikakvu 'zaostalu kamatu', nikakve 'troškove '.
Bilo kakvim potpisom priznaješ dug.

Oni će ti 'dobrodušno' nuditi obročno plaćnje, novi kredit za otplatu, prijetiti ovrhama,sudskim troškovima, itd...
Ne treba brzopleto nasjedati na takve pritiske.

Kad riješiš , tj. prepišeš imovinu na sebe i djecu, pošalji banci dopis (urudžbiraj) u kojem se pozoveš na članak 213. ZOO, kao i na činjenicu da imaju drugog sudužnika pa neka izvole njega ganjati.

Teško je predvidjeti kako će spor završiti, ali rekao bih da su ovo dobri argumenti.
Treba stalno imati na umu da se banke ponašaju poput čopora hijena - napadnu lakšu žrtvu. Neće napasti neku jaku zvjerku koja pruža žestok otpor ako imaju lakši plijen.
felixx is offline  
Odgovori s citatom