Pogledaj jedan post
Old 07.12.2010., 23:14   #115
Quote:
corinne kaže: Pogledaj post
super da sam naletila na ovu temu.
moze mala pomoc? cimerica i ja se grijemo u stanu koji ima nekih 50ak kvadrata s tim da dvije male sobice ili ne grijemo ili slabije, to su one u kojima spavamo. nismo doma skoro cijeli dan.. palimo grijanje tek oko 18 h i ono je upaljeno do nekih 23 h. zanima me, znam da je bolje odrzavati stalno temperaturu, kao sto je i netko naveo.. ali me zanima jel se to isplati i u ovom slucaju? dakle par sati grijanja kad dodemo doma ili stalno odrzavanje temperature? i da, ne znam jel dobro napomenuti da smo u potkrovlju, a meni se cini da i izolacija nije bas neka jer se stan jako brzo ohladi cak i kad se ugrije. hvala na odgovorima
Sve ovisi o vašim zahtijevima za toplinom.
Naime ako ugasite grijanje kad vas nema doma pri niskim vanjskim temp. teško da ćete zagrijati stan na željenu temp. jer su vam zidovi hladni i trebat će im dosta vremena da se zagriju.Dok se to ne desi nečete moći u stanu postići željenu temp. , pogotovo jer ste na zadnjoj etaži što ujedno znaći veće gubitke topline kroz gornju deku.
Ako želite uštedjeti na toplinskoj energiji i ujedno se grijati na nekih 22°C bilo bi poželjno da tu prostoriju dok vas nema doma grijete na 20°C.
Zlatno pravilo kod grijanja glasi da se spavaće sobe griju na 18-19°C, hodnici, kuhinja na 20°C, dn. boravak na 21-22°C dok bi se kupaona trebala grijati na 24°C. Sve te temp. možete postići ako imate ugrađene termostatske ventile.
I nemojte zaboraviti najveći faktor u očuvanju topline pa tako i potrošnje plina leži u dobroj izolaciji. Što kod vas iz navedenog nije slučaj.
U nauci o toplini znano je isto tako da za svaki stupanj više potrobno je utrošiti oko 6% energije više tj plina.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom