Pogledaj jedan post
Old 02.07.2006., 12:44   #17
Ono o čemu kolega priča je antimaterija. Razlog zašto to nismo prije uvidjeli je u tome da ne zna previše o temi i način na koji su pisani oni članci zbunjuju i onoga koji je doktorirao na tu temu. Iz moje knige o modernoj fizici (relativnost pa do kvantne mehanike) piše sljedeće:" In 1932, positrons were discovered by C. D. Anderson and S. Nedemeyer in cosmic ray tracks. "Pair creation" is a common event whenever high energy gamma rays pass through matter. The inverse, "pair annihilation", also must conserve energy and momentum. Except in very rare cases, whenever an electron and positron annihilate, two photons appear which, in the center-of-mass frame of the electron-positron pair, propagate in diamerically opposite direction and have each an energy hv=mc²... Antiprotons and antineutrons have been observed and studied. In fact this bifurcation of nature is universal. Every particle, whatever its charge state or spin, has its antiparticle (though some neutral particles are their own antiparticles). "
Ovo dolazi iz Modern Physics od Frank J. Blatt i sadrži dosta teorije, ali i dosta formula i proračuna. Namjerno sam izostavio dosta toga jer mi se ne da prepisivat cijelo poglacvlje, ali one koji žele znati više mogu pogledat na wikipediji ili u knjižnicama.
Drugo, antimaterija i materija NEmogu koegzistirat zajedno jer čim dođu u dodir krenu u postupak anihilacije. Energija koja se tako oslobodi je daleko veća od one koja se oslobađa fuzijom, t zbog toga nije moguće koristiti antimateriju u svakidašnjem životu. Drugo, da ljudsko tjelo stvori atom potrebna je streavična energija. Sječamo li se E=mc²? sad, m je masa u kg a c brzina svjetlosti. Uzmi masu atoma u kg i pomnoži ju sa 300000² pa češ dobiti koliko je to đula. Zatim pretvori to u kalorije i onda izračunaj koliko tona šečera bi ti trebalo da stvoriš jedan atom. A da stvaraš antimateriju bi se jednostavno rezletio.
Npr, ja imama 90 kila, što znai da imam 90*300000 ² đula energije što je=8x10^12 đula ili 1.91x10^12 kalorija (na hrani su izražene kilokalorije, odnosno kcal).
Masa protona je 1,673x10^-27 Kg, znači energija potrebna je 1.5057x10^-16 đula. To je jedna alfa čestica. Sad ti meni reci, od kud tjelu zapravo okoliš potreban za stvaranje materije? Ispravite ma ako sam pogrješio u računanju.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom