Pogledaj jedan post
Old 02.08.2017., 13:46   #54
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Kamo sreče da je bilo interneta u ono vrijeme,pa bi se možda i Biblija našla online,ti kao da ne shvačaš da u ono vrijeme pa sve do prije 150 god. nije postojala mogučnost za masovno opismenjavanje ljudi.

Pobogu ,pa tvoj djed i moj djed nisu bili pismeni upravo iz razloga jer je naj veče dostignuče tehnologije tada bila ratarska alatka...

Ono što je postojalo je prenošenje riječi pa tako i Božje riječi od čovjeka do čovjeka...

Biblije(koje su postojale,napisane rukom) su bile u Katoličkim crkvama po klupama i svatko tko je želio učiti čitati ,mogao je.


Evo danas upravo vidimo kako neki pismeni ljudi misle da je Bibliju i coca colin recept bilo moguče u ono vrijeme postaviti online i podjeliti masama...

Imaš čudno shvaćanje prošlosti;

https://bs.wikipedia.org/wiki/Obrazovanje

Moj djed je bio pismem jer radi se u urbanom stanovništvu a zanati su tražili svojevrsnu pismenost. Moj je djed bio trgovac a složiti ćeš se da u društvu postoje različita zanimanja i sva su ona potrebna određene pismenosti.

Quote:
Biblije(koje su postojale,napisane rukom) su bile u Katoličkim crkvama po klupama i svatko tko je želio učiti čitati ,mogao je.
Inkunabule su dakle stajale na klupama...i čitali je pauci...

Jao, jao....


Moj djed je imao vlastiti primjer tiskane Biblije u knjižnici kao i par tisuća drugih knjiga.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom