Pogledaj jedan post
Old 25.04.2007., 16:12   #18
Quote:
venezia kaže: Pogledaj post
Mislim da su Hrvati međusobno najrazličitiji: u Dalmaciji to je pretežno dinarski tip, visoki, crni, relativno tamnoputi, neki mix dinarske i mediteranske ljepote. Na sjeveru Hrvatske je sasvim druga priča: pogotovo u Zagorju i Podravini ima jako puno plavih i plavookih. Među Zagorkama i Podravkama naći ćete iznimno puno prirodnih plavuša za ovo podneblje. Dosta plavokosih ( i crvenokosih, dakle svjetlijih) ima, neočekivano, i u Hrv. Primorju, ne znam zašto - to baš ne bi bio neki mediteranski standard kao što je netko gore napisao za Primorje. Recimo, u sjevernom Primorju ima puno plavokosih, ali dosta visokih (Zagorci su često plavokosi, ali relativno niski). Za ove plavokose u Sjev. Primorju zamijetila sam i da su često zanimljiva kombinacija (prirodno) plava kosa-smeđe oči što je inače relativno rijetko u drugim podnebljima, ali ima ih i jako puno plavookih i zelenookih - hmm, kao da nisu južnjaci. Dakle, mislim da se za Hrvate ne može postaviti neki jedinstveni tip.

Moram reći i da sam upoznala jako puno plavokosih i plavookih Bosanki-muslimanki. Kako to objašnjavate vi koji znate nešto više o tome?

Srbi su najčešće crnomanjasti. Jako često njihove žene prepoznajem kao jedan određeni "tip", ima ih puno koje su međusobno po tipu jako slične, šta ja znam, to mi nekako vuče na neki grčki tip, maslinasta put, crna kosa i oči, izražene jagodice, samo više i boljeg stasa od Grkinja.
Naprimjer u Tuzli- Turci su poturčili domaće hrvatsko stanovništvo, a poslije toga su se u Tuzlu naselili Saski (Saksonski) rudari.Pomiješali su se s njima i hop- eto ti Arijevaca.Svi ljudi iz Tuzle koje ja znam su plavokosi i plavooki.Bili oni Hrvati ili "Bošnjaci".srbe iz Tuzle, hvala Bogu, ne poznajem.
Dux_Croatorum is offline