Pogledaj jedan post
Old 22.03.2004., 17:35   #89
Djimdidji...za krscansku vjeru od krucijalnog pitanja jest da je Isus povijesna osoba koja je Bozji Sin, rodjen od djevice, razapet na krizu, uskrsnuo od tri dana. Za krscansku vjeru ovo je od fundamentalnog znacenja da je to istina. Bez uskrsnuca, nema krscanske vjere. Ukoliko sve ovo nije vazno da su to povijesni dogadjaji ili ne, onda nema razlike izmedju onih koji imaju Isusa samo kao simbol vjere i unutrasnjeg duhovnog uskrsnuca i recimo mene koji bi vjerovao na isti nacin u uskrsnuce 5 miliona pingvina na antarktiku sto bi meni bio simbol unutrasnjeg prosvjetljenja i obracenja. Pigvin kao Krist ili Mesija.



Quote:
jer krajnja točka vjere ionako je bog.

Koji bog? Ukoliko bibliju kao referencu o bogu prekrizis jer je nepouzdana, onda sto bi ti o tom bogu znao...po cemu bi znao i bio uvjeren da on postoji i kako mu je ime? Jer sve sto o bogu znas je utjecano biblijom i krscanskim nasljedjem. Koji su izvanbiblijski dokazi o bogu, takvom kakvim ga ti zamisljas? Nadam se da mi nece nitko sada navoditi kozmoloski, teleoloski, ili moralni argument, jer ti su mi poznati. Volio bih cuti osobno iskustvo upoznavanja boga.

donau
Quote:
Pa u tome i jest vic, što bi mogao možda na sebi okusiti SADA one riječi koje pišu u Bibliji i to će ti biti najbolji dokaz. A možda i ne bi mogao, možda ti jednostavno "nije suđeno".
Kad sam cvrsto vjerovao u Bibliju i bio krscanin, ja sam ta iskustva dozivljavao. Moj zivot je bio pun takvih iskustava da su bila prepricavana po crkvama i na propovjedima kao dokazi gdje bog cini cuda itd, itd. Takodje bio sam uvjeren da svakodnevno prozivljavam ta iskustva zivota u bogu i sa bogom. (Naravno, mozda ces reci da to zapravo nisu bila nikakva iskustva, vec umisljanja, jer da su bila prava iskustva nikad nebih postao agnostik....to je slicno u stilu kad netko "otpadne" iz vjere onda oni koji ostanu kazu da zapravo nikad nije ni bio u vjeri...dobro poznati sabloni...no kazem, mozda ces i ti tako reci a mozda neces)

Danas to objasnjavam autosugestijom. Zasto? Zato jer sam se uvjerio da ljudi svih vjera dozivljavaju iskustva unutar svoje vjere, i ta su im iskustva najjaci dokazi "autenticnosti, istinitosti i ispravnosti" njihove vjere. Meni to kaze da je to stvar autosugestije, jer izgleda da nije vazno u kojeg i kakvog boga se vjeruje, bitno je da se vjeruje u nesto pozitivno i da ta ideja o bogu ljudima dodje kao pomocni kotac, alat, pomocu kojeg oni iz sebe izvuku ono najbolje. No, sa druge strane, moguce je doci do takvih pozitivnih iskustava i bez vjerovanja u nekog, bitno je da covjek razmislja pozitivno i ukoliko je takvo pozitivno razmisljanje jako on ce rezultate prepoznati kao posljedicu tog pozitivnog razmisljanja. Oni koji su vjernici te pozitivne rezultate ce protumaciti bozjom providnoscu, miloscu ili odgovorom na molitve ili ce protumaciti to jednostavno iskustvom u bogu.

[/quote]Biti agnostik na prvi pogled zvuči kao mudra opcija. Ali ako smatraš da se nešto ne može spoznati, nije li to prepreka da se dalje istražuje?[/quote]

Da, to je nedostatak agnosticizma jer na prvi privid ispada da nema smisla niti traziti jer se ne vjeruje u mogucnost spoznaje. Nema savrsene teorije, pa prema tome nije ni agnosticizam, ne zato sto nije najlogicniji, nego zato sto mu se moze nataknuti ta etiketa koju si ti skuzio.

Moj izbor za agnosticizam nije zato sto mi se cinila mudra opcija, nego zato jer nudi meni najlogicniji odgovor na ta dva fundamentalna pitanja na koja sve religije svijeta pokusavaju (meni bezuspjesno) dati odgovor. Ta dva pitanja su: od kud smo dosli i kuda idemo.

A agnosticizam jednostavno kaze: Ne znam

E sad zamisli, tko se moze vratiti u proslost da zna bez pardona kako je svijet nastao i kako je bog stvorio ljude i dali uopce jest tako....ili zamisli tko moze znati buducnost i sto se desava sa covjekom kad umre.

Nije li najlogicnoji odgovor: neznam...

Jedina druga opcija je iz supermarketa religija i vjera, oko 20 000 razlicitih pakovanja istog produkta, po ukusu ili po nasljedstvu, rodjenju, odabrati koji nam najvise odgovara...krscanstvo, ezoteriju, gnosticizam, islam, budizam, hinduizam, politeizam, paganizam..etc, etc...uci u taj jedan od sistema, koncepcija vjerovanja, i garantiram ti, kad se duboko udje u to, sve ima smisla, nadje se odgovor na svako pitanje i dozivljavaju se iskustva. To se moze vidjeti na ovom forumu, jer sve ima smisla ljudima unutar njihove vjere, iako su im odgovori kontradiktorni od odgovora vjernika drugih religija. Jednom kad se ufuras u sistem sve stima. Za vjernika unutar tog sistema ta cinjenica da svi drugi imaju drugacije objasnjenje jest dokaz njegovoj unikatnosti i ispravnosti, te posebne bozje naklonosti.

Meni koji to promatram sa strane ta cinjenica kaze da nitko nema istinu vec samo percepciju istine koja im je dodatno podgrijana vlastitim uvjerenjem u unikatnost i autenticnost te njihove "istine".
kaskader is offline  
Odgovori s citatom