Pogledaj jedan post
Old 29.06.2017., 20:59   #47
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ne, neću zakolutati očima jer ovo što pišeš ima smisla. Samo bi umjesto 'master' upotrijebila riječ 'samoaktualizirani', da izbjegnemo robovlasničke konotacije koje su u komunizmu nepoželjne.

I nije da ne razumijem kako funkcionira tih 65 posto jer se tu nema što za razumjeti - klikneš prekidač, upali se svjetlo. Zato i velim: da sam Staljin, znala bih kako ih učiniti sretnima.

Ono što ne razumijem, a dugo pokušavam dokučiti, su razlozi zbog kojih značajan broj ljudi pristaje na robotiziranu egzistenciju. (Velim značajan broj, jer 65 nije uvijek i svugdje 65. U Poljskoj su prije koju godinu dobili još više, ali Poljsku nije okupirao tko nije pitao. )

Možemo sad reći: kukavičluk, intelektualna lijenost itd, itd. No ništa od toga ne pogoduje preživljavanju jedinke, kao ni neke jednostavnije zajednice. Ona tvoja inteligentna evolucija trebala je do sada ugušiti korov, a ne pustiti ga da on zaguši sve ostalo. Nema mi to smisla, kako god okreneš.

Ajmo onda probati reći da nisu u pitanju geni, nego memi. Znači, u jednom se trenutku pojavio neki virus, trojanac ili koji već đavo i rekao "e ima da svi budete poslušni ili ćete gorjeti u paklu". Tu bi već bilo zanimljivo ponoviti eksperiment u ateističkoj Češkoj i usporediti ga s katoličkom Poljskom, da vidimo jesmo li na pravom tragu.
Ne znam što te zapravo čudi...

Čitav razvoj kulture, materijalne i duhovne, ima jaku komponentu stvaranja veće sigurnosti preživljavanja... a u sklopu razvoja te superstrukture morao se, sad ovdje, sad ondje, žrtvovati i dio slobode...

Nekada je represija bila otvorena, pa sve suptilnija... autocenzura je najveći uspjeh takvog sustava, a još veći pomanjkanje sposobnosti i inicijative ljudi da se zauzmu za sebe, a najviše želje... jer sustav postaje najveći frend, uz kojeg ti još samo treba virtualni svijet.

U tom slučaju bi prešli 'horizont događanja', a ja se nadam kako se to, uz Božju pomoć, neće dogoditi... ali ćemo si i sami morati pomoći, naravno.
cestar is offline  
Odgovori s citatom