Pogledaj jedan post
Old 05.11.2007., 21:55   #7
Quote:
white alien kaže: Pogledaj post
To što je pas plah ne mora značiti da ga je netko tukao, psa si uzeo s ulice, tko zna koliko je dugo lutao tako, možda ga je netko izbacio namjerno, a možda je pobjegao, izgubio se.Neki psi su jednostavno plahe naravi, neki takvi postanu iz nesigurnosti uslije odrastanja, neki od zlostavljanja, ali najčešća je baš ova nesigurnost, a i to što je neko vrijeme živio na ulici je samo po sebi trauma.Ne znam jesi li probao dati oglas da si pronašao psa, možda ga je netko tražio?
Što se plahosti tiče i riješavanja iste, s odgovorom koji si dobio se djelomično ne slažem.
Ovako, pas se boji ljudi kažeš, prvo kad pas pokazuje strah, prvo i osnovno je da ti ne smiješ reagirati na isti na bilo koji način, ne smiješ ga tješiti, maziti, ma tješiti i štititi na bilo koji način, kad prolazite pored nekoga i pas ti zateže vodilicu, pravi se da se ništa ne događa i produži dalje makar ga vukao, ne okreći se za njim, mora se činiti da je sve uredu.
Ne forsiraj da psa netko mazi ako se toga boji pogotovo kad je na vodilici i to da ga ti držiš, ni slučajno nemoj to raditi, ako te netko pita da ga pomazi , a ti vidiš da mu je bed, odbij maženje i produži dalje ništa ne pokazujući i ne govoreći psu.
S ljudima koje poznaješ i koji se ni malo ne boje pasa, znaš onim ljudima koji znaju ostavriti kontakt s psom, e s njima pokušaj kad ti je pas slobodan da ga zovu k sebi, mogu ga i podmititi nekim zalogajčićem, onda ga pokušati pomaziti, ali maženje odozgo po glavi ne dolazi u obzir, ni sad ni nikad kad su nepoznati ljudi u pitanju, to mu možeš raditi ti i njemu bliski ljudi jer to je znak podčinjavanja, a ne ugode, podčinjavat ga može i mora njegov gospodar( ne brkaj maženje odozgo po glavi s nagradom i ugodom jer to nije to) , a ne nepoznati ljudi.
Najbolje je u kontroliranim uvjetima s osobom koja se, ponavljam, ni u kom slučaju ne boji pasa i spremna je surađivati s tobom, početi riješavati kontakt na način kako sam već rekla, bez ikakve prisile pozvati psa, ponuditi mu nešto njemu zanimljivo, hranu ili igračku, sve to je najbolje učiniti u čučećem položaju ( da se osoba ne čini veća od psa), zatim kad pas dođe ponuditi mu nagradu i tada ako ne uzmakne ga pomaziti po strani, znači recimo po vratu ili boku, ništa ne forsirati, a tako možeš reći svakome tko ga želi maziti da učini istu stvar, ako neće, odbij maženje jer ti samo plaše psa jer većina ljudi psima prilazi s totalnim neznanjem i totalno krivim pristupom koji će mladog psa uplašiti, a kad isti odraste će ga potaći na agresivno ponašanje jer ako ti je pas sada plah i to ne riješiš, vjeruj mi da te puno veći problem čeka kasnije jer odrasli pas koji se uplaši, u nemogućnosti uzmaka GRIZE, a to ti stvarno ne treba.
Znači moraš to riješavati odmah, a ni kad odraste ne daj ljudima da mu krivo prilaze, znam da je to ponekad nezgodno, ali nezgodnije je puno kad ti pas nekoga ugrize jer ti nisi ništa poduzeo, a mogao si to učiniti na vrlo jednostavan način, a tko te ne želi poslušati, nisu mu ni namjere najbolje tako da vas bolje ostavi na miru.
Znači, kad vidiš da se pas bilo čega boji, pravi se kao da se ništa ne događa, nema vike i panike, nema ni tješanja i maženja jer u oba slučaja radiš pogrešnu stvar, u prvom kad praviš paniku osim što opravdavaš strah svog psa, uz to ga potičeš i na obranu i sebe i tebe, a bespotrebno potpuno, u drugom slučaju kad ga tješiš ti zapravo govoriš njemu da je uredu da se boji, nikako te dvije stvari nemoj raditi i vrlo brzo ćeš vidjeti rezultat.
Shvati da pas uči od tebe, uvijek promatra tvoje reakcije i po njima djeluje i ako ti u startu misliš i ponašaš se tako kao da će se pas uplašiti, pas to vidi i osjeti i tako i radi, zapamti to, najbitnije u odgoju psa je ne reagirati na njegove strahove već mu pokazai da nema nikakve potrebe za njima tim što se tako sam ponašaš.


hvala ti puno na velikom trudu i korisnom odgovoru.
Evo ako sam dobro shvatio znači kada je pas u boksu on laje kada se netko približava i kada nekoga vidi i kada taj netko naprimjer potrči prema njemu on se uzmakne u stranu a ja onda inače uvijek kada se izmakne u stranu idem k njemu i tješim govorim mu da se ne boji dragam ga. A zapravo trebam samo se ponašati kao da se ništa ne događa.
hgtr is offline  
Odgovori s citatom