Pogledaj jedan post
Old 14.02.2018., 00:31   #190
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Maločas sam našla na zanimljivi članak:

https://eand.co/why-were-underestima...e-be04d9e55235

Autor u njemu opsuje rastuće patologije američkog društva, od školskih pucnjava do ovisnosti o opijatima i krajnjeg siromaštva koje uništava svako ljudsko dostojanstvo. Kao posljednju, i najopasniju patologiju navodi "predatorsko društvo" koje opisuje sljedećim riječima:

"Predatorsko društvo ne podrazumijeva samo oligarhe koji pljačkaju ljude. Ono također podrazumijeva činjenicu da ljudi klimaju glavom, smješkaju se i bave se svojim svakodnevnim poslom dok njihovi susjedi, prijatelji i kolege umiru preranom smrću. Predator u američkom društvu nisu samo enormno bogati - to je nevidljiva i nezasitna sila: ono što bi se u ostatku svijeta smatralo sramotnim povijesnim i generacijskim moralnim kolapsom, ako ne i zločinom, postaje tek svakodnevna pojava o kojoj ne treba previše brinuti."


S jedne strane to zvuči zastrašujuće, a s druge se ta inačica zombi apokalipse nama ovdje može učiniti previše dalekom, apstraktnom i nebitnom. Opet, posljednjih desetak godina primjećujem svojevrsnu migraciju negativnih društvenih trendova na Europsko, pa i Hrvatsko tlo. Nekada mi se činilo da čovjek mora biti Amerikanac kako bi vjerovao u ravnu Zemlju, gubio vrijeme sipajući mržnju po internetsima, ozbiljno shvaćao bulažnjenja vjerkih fundamentalista i trpao u sebe hamburgere veličine omanjeg praseta.

A sad je to sve stiglo u Lijepu Našu. No, jesmo li i mi postali predatorsko društvo ili još ima nade za pozitivne promjene?
Da - živimo u predatorskom društvu.


Prošlost svih civilizacija se crni od čovjek je čovjeku vuk brutalnosti.

Zato jer smo kao vrsta predatori.

Vrlo lako ljudi pokažu očnjake i ako neće fizički napasti, jer je to kažnjivo, onda će s velikim zadovoljstvom verbalno nekoga mrcvariti.

Nekad bez razloga i cilja, onako .... iz čiste zabave.


Sve jedno, kao vrsta također pokazujemo i odlike empatije, milosrđa, požrtvovnosti i dobrote jedni prema drugima i životinjama....


Što nas čeka ... svi imamo dva psa koji žive u našem srcu - jednog crnog opakog i jedno bijelog dobroćudnog ... Koji će predvladati ovisi jedin o tome kojeg hranimo ...
Aries13 is offline  
Odgovori s citatom