Pogledaj jedan post
Old 14.02.2018., 23:53   #2104
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Profesionalni sam teorijski fizičar, specijaliziran u području kvantne teorije polja.

Do sada sam se često imao priliku susresti sa ne-fizičarima (u daljnjem tekstu: laicima) koji pokazuju veliki interes za kvantne fenomene. Pitanja kao što su antimaterija, relacije neodređenosti, dimenzije čestice, ekstra-dimenzije prostor-vremena, paradoksi specijalne (i opće) teorije relativnosti itd. sve više zaokupljaju maštu i interes laika.

Međutim, u šumi općedostupnih informacija i popularno-znanstvenih knjiga vrlo se često potkradaju potpuno pogrešne koncepcije onoga što se često naziva jednom riječju - kvantno. Je li tomu uzrok nestručnost autora ili želja stručnjaka da stvar pojednostavne do te mjere da je odvedu na potpuno pogrešan put, ne znam.

Treba imati na umu da potpuno razumijevanje nekog kvantnog fenomena zahtjeva dug i mukotrpan put učenja - u prvom redu matematike, pa onda i fizike. Vrlo je teško nekome tko ne barata matematičkim jezikom objasniti neke pojave koje nemaju nikakvu analogiju sa "klasičnim" - tj. onim čemu nas uči iskustvo prikupljeno putem 5 osjetila.

Međutim, ne i nemoguće. Odlučio sam se okušati u tome.

Ovim putem pozivam sve amatere, poluamatere, pa i profesionalce da na ovom mjestu iznesu bilo koju nejasnoću, dilemu ili pitanje iz područja kvantne fizike.

Može se dogoditi da odgovor koji dam bude neprecizan. Vrlo rijetko će se dogoditi da je odgovor pogrešan, ali i toga će biti. To samo ukazuje na složenost te problematike i teškoću prelaska sa elegantnog jezika matematike na nezgrapan jezik kolokvijalnog govora. Uglavnom, ja ću se maksimalno potruditi.
Svaka cast!
Meni nije jesno što je to spin čestice!
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Odgovori s citatom