Pogledaj jedan post
Old 10.09.2012., 08:36   #253
Quote:
Rupert kaže: Pogledaj post
Na zadnje 3 strane Foruma nijednog pametnog posta o sanji, prihrani i pobiranju češnjaka, nego se vas 2-3 prepucavate k'o mala djeca "čiji je veći".
Ajde dosta i nastavite sa savjetima.

Po pisanjima na ovom Forumu nije mi jasno od kud ideja iz onog članka da kod nas nema domaćeg češnjaka (kad vidim da svi negdje nešto uzgajaju) te me još zanima od kud one cijene od 75 kn/kg?!

I tko će mi kupiti češnjak po toj cijeni, ili bar po duplo manjoj, ako ga imam 2 tone?
I koliko mjesta zauzima 2 tone češnjaka?
U čemu ga čuvati i u čemu ga prodavati? (gdje kupiti drvene kašete i pošto)
Te tko će to sve uplesti (koliko vremena treba za uplesti i koliko tu češnjaka ide)?!

Eto... mislim da nisu preteška pitanja...
Pitanja nisu preteška a za prepucavanje si u pravu iako je to najvećim djelom moja krivica pa isprike svima....

Naravno da domaćeg češnjaka ima i to u svako doba godine, cijena od 75kn/kg se nikad nije dogodila u veleprodaji. To je većinom trik prodavača kojima su ciljani kupci osobe kojima treba sjeme pa ih se uvjeri da će i dogodine prodavat po sličnoj cijeni. Kod otkupnih centara se domaćem češnjaku izgubi identitet, ne znači da ga nemaju ali obradu glavica koju oni traže učini to da taj domaći kod njih nalikuje kineskom izgledom a ne trude se previše da tu razliku naglase.

Prodaja nije neki problem ali kad bi dvije tone prodao na jednu vagu onda bi teško postigao cijenu veću od 25kn/kg. Cijena češnjaka raste što vrijeme ide prema zimi, u lipnju starta sa nekih 15kn a u veljači i ožujku dosegne 40-45kn/kg s time da ga tada centri ne otkupljuju nego bi to trebala bit prodaja na veletržnicama. Ali opet češnjak izgubi na težini i preko 50% od lipnja do veljače.

Koliko mjesta zauzima? Ako ćeš ga prodavat u refuži onda ta količina može stati u sobu od 10tak kvadrata ako je u drvenim gajbama ako je za plesti onda treba 100m2 površine. Tada možeš prostoriju u kojoj ćeš ga držati napraviti u nekoliko etaža da uštediš prostora ali je jako bitno da je češnjak tada već suh da se nemože upljesniti.

Prodaje se ili u pakateima od banana (3kn jedan paket), drvenim gajbama (2kn korištena, 4kn nova) ili u mrežastim vrećicama od 5 ili 10kg.

Tko će to sve uplesti? Pa ti naravno , tko bi drugi. Ja uspijem za dan 100kom u kojima je 100kg s time da ga ja izbjeljivam, inače bi se moglo i više. Nakon vađenja se može plesti odmah jer mu je peteljka još mekana i elastična, ali što vrijeme odmiče bude suh pa mu peteljku treba prskati vodom.
goran1985 is offline  
Odgovori s citatom