Pogledaj jedan post
Old 29.06.2011., 22:37   #1692
Quote:
Alpagueur kaže: Pogledaj post
Osim što si nakon radiologije na ZVU inžinjer, a ne liječnik, i što ti je plaća vjerojatno manja nego specijalistu radiologije, i što ne možeš pisati dijagnoze (osim ako ne završiš medicinu i sam postaneš dr. med spec radiolog), i što ne možeš izvoditi nikakve interventne radiološke zahvate - razlike zapravo nema.

Ako ćemo preciznije, po novom sustavu označavanja titula, nakon završene tri godine dodiplomskog studija radiološke tehnologije na ZVU postaje se bacc. med. rad. iliti prvostupnik medicinske radiologije. Nakon te tri godine postoji mogućnost upisa na dvogodišnji diplomski, odnosno specijalistički studij nakon čega se može dobiti zvanje magistra radiološke tehnologije. Iskreno, ne znam koje to promjene u opsegu posla donosi.
A diplomskog studija, koliko sam upoznat, još niti nema kod nas. Govorka se da će biti, ali sve je to neprovjereno.
Što se tiče plaće, nisam siguran je li znatno manja nego liječniku radiologu. To dosta ovisi o bolnici u kojoj se pronađe posao, a vjerojatno i mjestu u kojoj je bolnica. Navodno se u javnim bolnicama, u kojima se rade noćne, gdje su dežurstva, gdje se radi 7 dana u tjednu- može fina cifra dobit. Više nego u privatnim gdje navedenog nema. Relativno je to...
A ovo da ne može izvoditi intervencijske zahvate možda je točno, ali samo ako se poštuju odredbe. Medicinske sestre ne bi smjele izvoditi UZV srca pa to ipak rade na Rebru, jelda?
A nakon studija red. tehn. steknu se kompetencije za izvođenje npr. PTA, postavljanje stenta, izvođenje punkcija i biopsija, drenaža cista, apscesa i još dosta toga.
I siguran sam da to negdje, u nekoj bolnici ne izvode samo liječnici.
zamišljen is offline  
Odgovori s citatom