Pogledaj jedan post
Old 15.07.2012., 20:55   #6
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Navukli ste me na off topic, flyingappletree.

Evo, još samo ovo, pa nećemo dalje nastaviti, ne bavim se psihijatrijom i ona nije u fokusu mojeg interesa tako da ne bih znao detaljnije zašto su psihijatri, tj. njihova udruženja, stavili astmu na popis psihosomatskih bolesti. Sjećam se jedne rasprave, kada je alergologinja i imunologinja "napala" psihologinju ili psihijatricu, ne znam točno, u smislu "A vi bi i anafilaktički šok liječili psihoterapijom?!".

Uglavnom, vjerojatno zato što psihičko stanje može imati utjecaj na tijek bolesti pa strah, zabrinutost, problemi, nezadovoljstvo i sl. mogu pokrenuti napadaj.9

Ne znam, nisam ni ja pobornik teorija da se sve svodi pod psihu, a ovo sam samo naveo tako da znate da to nije netko izmislio nego da u medicinskoj literaturi i radovima uistinu stoji podatak, kako je kolega naveo.
El Gato upoznata sam s tim teorijama i nije mi ovo prvi put da čujem za to, ali nekako iz osobnog iskustva, kao majka djeteta astmatičara s praksom od 9g, gledajući kako je kod nje dolazilo do astmatskog napada čitavim nizom događanja: od alergenskog (?) trigera, preko stvaranja prekomjernog sekreta do spuštanja' na pluća' teško mi je vjerovati toj teoriji.Onda je i pristup da se takvo dijete šalje i prati kod alergologa i pulmologa - pogrešan
flyingappletree is offline  
Odgovori s citatom