Pogledaj jedan post
Old 20.07.2012., 20:25   #15
Aha, znači ipak je preporuke bilo (ranije ste napisali da vam nitko nije preporučio). Jeste li zadovoljni s terapijom?
Ja sam krenula istovremeno s dijagnozom i imala sam sreće da je bilo preporuke.

Vaše pitanje vezano uz djecu i psihosomatiku. Baš kod manje djece i jest normalno da se pojavi takva bolest - naime, mala djeca ne znaju govoriti, ona mrvicu starija se još ne znaju verbalno izraziti. Pa ako se emocije ne mogu verbalizirati, onda izlaze negdje drugdje gdje će biti oku vidljive. Zato mala djeca često imaju tzv. neurodermatitise - na koži se sve vidi. To se obično povlači nakon treće godine, što se poklapa s razvojem verbalnog izražavanja.
(klasična psihoterapija se inače bazira upravo na verbalizaciji, osjećaji se moraju nekako izraziti).

Kod psihosomatskih (i drugih) bolesti zanimljivo je gledati funkciju organa, pa povezati sa simboličkim značenjem. Npr. astma - gušenje. Simbolički - netko/nešto vas guši,ne da disati, kod alergija - netko/nešto vas iritira, kod problema s vidom - nešto ne želite vidjeti... itd. Zašto se astma povlači s pubertetom ne bih znala, sigurno postoji neko medicinsko objašnjenje, hormoni možda, ne znam. Malo mojeg nagađanja o psihološkom aspektu - u pubertetu počinje proces odvajanja od roditelja, pa možda manje osjećamo da nas guše? Samo naglas razmišljam. Negdje sam pročitala da djeca koja se odu liječiti negdje na more postižu bolje rezultate ako roditelji NE idu s njima, LOL. Ja sam se liječila na moru 3 godine, bio je uvijek prisutan samo jedan roditelj, nažalost bila sam premala da bih se sjećala je li mi i koliko bilo bolje.

Još da dodam, mnogo je nerazumijevanja oko pojma psihosomatskih bolesti, pa kad sam ja dobila astmu u dobi od 6 godina, moji rođaci su termin da je to psihosomatska bolest protumačili da sam ja umišljeni bolesnik, hipohondar i da glumim. Tako da je baka jednom prilikom čekala toliko dugo dok se nije odlučila potražiti pomoć (na otoku, bez automobila i telefona) da me dovela na rub smrti, toliko o tome. Dva tjedna bolnice, na infuzijama, 200 kilometara od kuće.

Zadnje uređivanje femmelatin : 20.07.2012. at 20:37.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom