Pogledaj jedan post
Old 13.08.2014., 14:20   #70
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Sad i sam kazes "Ako je netko prije i bio "ostrogot" onda je u ovo vrijeme prestao to biti, ako ne privatno, onda barem javno". To sam ti i ja pokusao reci da genocida(figurativno) nije bilo, jer si ranije rekao, "iz dalmacije su istjerani justinijanovim blitzkriegom".


BTW, "all the Gots", mi ne zvuci kao neka malecka manjina.
pa mislio sam da su istjerani političkim. sigurno nakon osvajanja Dalmacije nije ostala na funkcijama ostrogotska elita, pogotovo jer se rat produzio, a justinijan je tesko militarizirao pokrajinu, izgradivsi u 20 godina jako puno utvrda.

preostalo stanovništvo koje se prije moglo samoidentificirati kao goti, sigurno nisu ostali autonomni niti su imali svoje elite nakon pada dalmacije pod bizant. vjerojatno su vrlo brzo bili integrirani medju stanovnistvo. kako nisu imali elite, nisu ih mogli ni razviti jer osim poljoprivrede nije bilo izvora bogastva u unutrasnjosti, pa su do pada dunavskog limesa za vrijeme heraklija kojih 80 godina nakon osvajanja dalmacije, vjerojatno vec stopili sa ostalom post-rimskog populacijom, a ako nisu, onda je pad limesa morao znaciti da se moraju. uglavnom, identitet gota je nestao ili je uklopljen prvo medju ostalo post-rimsko stanovništvo, a onda i u novopridosle "slavenske" komponente. tako da hrvati mogu malim dijelom biti genetski goti, ali to nema veze sa povijesnim procesima i transformacijom identiteta. u 9. stoljeću ne postoji u dalmaciji nitko tko sebe vidi kao ostrogota.

edit u prevedenom: moguce je da su 'ostrogoti' ostavili trag u arheologiji npr. u nacinu pokapanja, ali nije moguce da su oni zadrzali sve one odlike kulturnog habitusa koji ih je cinio "ostrogotima" u npr prvoj polovici 6. stoljeća. samim time oni vise nisu "ostrogoti".

Zadnje uređivanje Adriat1c : 13.08.2014. at 14:35.
Adriat1c is offline  
Odgovori s citatom