Pogledaj jedan post
Old 17.06.2003., 02:09   #7
Nikad dovoljno komposta...

Peonija, nisam siguran da li se ovo moje iskustvo moze upotrijebiti u tvom slucajum, ali...

U staroj sam kuci imao puno vise kompostnih gujavica, nego sada, i par puta nisam imao dovoljno kuhinjskih otpadaka, a trave po zimi nije bilo, jer se nije trebalo kositi cesce od jednom mjesecno.
Tada bih otisao u obliznju vocarnu i rekao sto mi treba. Oni su bili vise nego sretni da mi dadu svoje otpatke, koje ionako bacaju. Evo jedan primjer, ovdje se salata ne naplacuje po tezini vec po glavici. Da bi ljepse izgledala i da bi je vise stalo na police, trgovci pocupaju vanjsko veliko lisce. Isto vrijedi i za kupus. A ima jos i sva sila drugog biljnog otpada. Ja bih jednostavno znao doci, uzeti od njih par kartonskih kutija, koje isto bacaju, i onda sve to lijepo napuniti otpadom od voca i povrca.
Siguran sam da ako odes u obliznju vocarnu i objasnis im sto ti treba i zasto, te se obavezes da ces ima tako smanjiti dio otpada, da bi ti trebali izaci u susret. Na koncu konca, to ima i ekoloski ucinak, jer se nece sve to pobacati na gradsko smetliste, vec ce zavrsiti u tvom vrtu i uciniti ilovacu pogodnom za uzgoj bilja.
Uspijes li u toj nakani, ja za pocetak uopce nebih isao na kompostiranje, vec bih sav taj zeleni otpad odmah ukopao pod zemlju i pustio da tamo istrune.
__________________
Up from Earth's Centre through the Seventh Gate I rose, and on the Throne of Saturn sate,
And many Knots unravel'd by the Road; But not the Master-Knot of Human Fate.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom