Pogledaj jedan post
Old 19.06.2004., 12:47   #19
ali, da ne bi bilo zabune, nije samo kod nas tako
(sad mi se ne da ništ pametno raditi, pa bum se malo raspisala, sorry)

recimo, u Skandinaviji je bolest prilično česta, javlja se u više od 60/100 000 stanovnika, načešće u ovoj akutnoj formi (koju je lakše prepoznati, nego kroničnu) i njihovi medikusi je znaju prepoznati. Osim toga, ima jedna neobična povezanost s insolacijom - bolest bukne u ljetnim mjesecima kada je izloženost suncu veća (vjerovatno zbog stvaranja D vitamina, koji se i sam dodatno pojačano sintetizira u granulomima kod sarkoidoze) ... uglavnom, Šveđani kad odu na ljetovanje u južnije zemlje, često se vraćaju sa simptomima sarkoidoze ... to se zna, nije to kod njih ništa neobično, skoro k'o epidemija

e sad, zna tu biti i šašavih zabluda ... one godine kad je izbila bubonska kuga u Indiji (mislim da je to bilo 1995, ali nisam više sigurna) vratila se ekipa Šveda s odmora u Indiji i nakon par dana jedan od njih dobije karakteristični nodozni eritem, suze mu oči, povećani hilusni limfni čvorovi - sve karakteristično ... ali vraga, prvo se posumnjalo na kugu pa je cijela ekipa odsjedila u karanteni, cijela Švedska je bila na nogama, skoro pa izvanredno stanje, u Karolinskoj je malo falilo da ne hodaju u skafanderima, a ono ispala njihova domaća sasvim obična sarkoidoza
eto događa se i drugima

stoge EllaE, ti kao splićanka u Zagrebu nemaš beda, ali za svaki slučaj nemoj se selit' u Indiju
allegra is offline  
Odgovori s citatom