Pogledaj jedan post
Old 09.07.2013., 13:36   #3
Quote:
genius_one kaže: Pogledaj post
Treba ti putovnica te na ulazu u Slo, njihovoj graničnoj policiji moraš naaglasiti da ideš u npr. CH da ti udare štambilj u putovnicu. To je jedino logično objašnjenje.
Ne treba ti putovnica za EU, ali ti treba za neke zemlje koje su unutar Schengena, ali nisu u EU.
Identity card - pioše da je riječ o "travel document", a osobna iskaznica to nije, dok putovnica je.
Prije 8 godian sam išao u Španjolsku. Slovenija je tada bila u EU, ali nije bila unutar Schengena. Slovenci su mi u putovnici lupili žig da sam užap u Sloveniju, tj. EU, ali ne i u Schengenski prostor. Na granici s Itaijom nije bilo nikoga, slobodno sam prošao. Isto tako i naa granici Italije i Francuske. I sve je bilo ok dok nije bilo kontrole. Do granice Fransucke i Španjosle. Tamo me njihov granični policajac zaustavio (nepoznata mu je bila tablica) te me tražio putovnicu. Kad je vidio da nemam štambilj da sam ušao u Schengenski prostor, skoro me vratio natrag (stalno je ponavljao Schengem Schengen i nešto na španjolskom, to ga nisam baš razumio). Jedva sam mu nekako objasnio da imam rezerviran hotel pa me na kraju pustio (ako trošiš lovu u Španjolskoj, onda ti svašta rpogledaju kroz prste, al baš svašta pa je i ovo). Dakle, trebao sam stati na granici Slovenije i Italije i od Talijaana tražit da mi lupe štambilj da sam ušao u Schengen. Sam ulazak u EU ne znači da si ušaao u Schengenski prostor. Dakle, ako ideš u Ch, traži od Slovenaca da ti lupe štambilj tako da se vidi sa si legalno ušao u Schengenski prostor). Inače bi mogao imati problema...
Genius, hvala ti na odgovoru, ali mislim da si neke stvari u krivu: Prvo, što se tiče izraza "travel document" pa jel ti odmah ispod piše da je to IDENTITY CARD, dakle osobna, a ona se itekako može koristiti kao putni dokument! Drugo, pogledaj bolje što piše tamo pred kraj onog odlomka koji sam citirao Švicarce: "The passport OR IDENTITY CARD must be valid until the end of the stay, i.e. must be valid at the time of leaving Switzerland."
Dakle, putovnica ILI OSOBNA ISKAZNICA, tj. ova rečenica potvrđuje da nam je (prema šivcarskom tumačenju) i osobna dosta za ulaz!
A što se tiče one tvoje priče o tome da treba tražiti štambilj na ulazu u SLO kad putuješ u neku dalju zemlju za koju ti treba putovnica: to je doista BILO tako do 1. srpnja! Ali, nakon što smo mi postali dio EU to je postalo NEMOGUĆE, jer mi naprosto otkako smo u EU (iako još NISMO u Scengenu, neovisno o tome) imamo apsolutnu slobodu kretanja po čitavoj EU i mi niti nemamo pravo dobivati bilo kakav štambilj u putovnicu pri prelasku unutarnje granice kakva je ova HR-SLO! Štambilj mogu dobiti samo državljani trećih zemalja. Kažem, sve skupa ovo je jako, jako nejasno i nedefinirano, a najčudnije mi je to što Švicarsko MINISTARSTVO VANJSKIH POSLOVA navodi da je za hrvatske državljane dovoljan dokument IDENTITY CARD, koji treba vrijediti do zadnjeg dana boravka tamo... Ma, bit će da se naši nisu niti potrudili saznati kako stvari stvarno stoje, a još da navedem jedan kuriozitet: nakon ulaska u EU 1. srpnja još nekoliko dana je za otprilike pola EU zemalja (članica schengena) pisalo da TREBA putovnica i žig, a za pola je pisalo da je od 1. srpnja dosta osobna iskaznica!? Tek sad neki dan su napokon to uskladili i napisali za sve zemlje EU da je dosta osobna...
Forumas-zg is offline  
Odgovori s citatom