Pogledaj jedan post
Old 09.07.2010., 15:35   #117
Unhappy Brakorazvodna parnica - imovina pod hipotekom i dugovi

Pozdrav,

Nova sam na podforumu i imam jedno pitanje za vas.. Mislim da je naslov dosta jasan, no da vam detaljnije opišem situaciju.
Ajmo ovako, moj otac želi rastavu braka, moja majka ne. Zašto? On to želi jer je ona u nekoliko posljednjih godina natukla neke dugove (istina, tada je bilo sporazumno) na njegovo ime, ona ne želi jer ju on financira i dalje.
Znači, gotovo sva imovina (od kojih je jedna nekretnina pod hipotekom) glasi na njega. Problem je u sljedećem (da se razumijemo, nisam dobro upućena), ono što je stečeno tokom zajedničkog života i u braku (20 god) se dijeli na ravnopravne djelove, zar ne? No, kao što sam rekla, tu su i dugovi koji su zajednički napravljeni, no na papiru su njegovi.. Što s tim, znači li to da se i oni dijele popola ako dođe do razvoda? I, postoji li mogućnost da jedna stana (u ovom slučaju bi to bio moj otac) plati sve dugove (jer ih on može otplatiti, ali zbog cijele situacije ne želi) uz uvijet da sve nekretnine (i pokretnine) ostanu na njemu?!
Nadalje, pitanje je i jednog zemljišta, otac ga je kupio, napisao ga je na majku, sve dozvole za gradnju i sl. je on poplaćao + razni priključci (struja, voda...), za to isto vjerovatno nema pisane dokaze, samo iskaze svjedoka. Može li on to zemljište tražiti ili da ja dogovorim s njom (ne znam kako) da mi ga daruje?!

Znam da je cijeli post poprilično hladan, no nemojte mi zamjeriti. Komplicirana je situacija.

Nadam se da ovdje ima nekoga tko se bavi tim područjem prava i da me može uputiti.. Hvala!

P.S. Nisam napomenula, no on je njoj spreman osigurati stambeno pitanje i sl., naravno. Čini li to ikakvu razliku s obzirom na cijelu situaciju?
shokica_:) is offline  
Odgovori s citatom