Tema: Njemačka
Pogledaj jedan post
Old 23.07.2017., 12:21   #3123
Nakon dugo dugo vremena bio sam u posjeti Njemačkoj pa eto da podijelim svoje dojmove koji nisu zamaskirani ružičastim naočalama, nego čisto realno, pa možda nekome i posluži.

Nisam naišao na nijedan Aldi, ali Lidl je u Berlinu baš brutalno jeftin. Cijene su doslovno u razini Mađarske (gdje živim), ako ne i za neke proizvode niže. Definitivno je i veći obujam proizvoda u odnosu na istočnu Europu(uključujući nas) što je vrlo pozitivno. Voda se može nać za 11 +25 centi povratno što je definitivno nemoguće kod nas. U odnosu na Hrvatsku mislim da nema ničega što nije značajno jeftinije, jer meni Lidl inače u Hrvatskoj nikad nije ni djelovao nešto mega jeftin.
Bio sam u još nekakvom diskontnom dućanu bez nekog posebnog imena i tamo je roba/namirnice isto vrlo jeftina.
U Njemačkoj se definitivno može preživljavati od minimalca, to uopće nema dvojbe nakon ovog što sam vidio.
Ali ima problem, sam grad uopće nije prekrcat diskontnim dućanima. Ovo je malo i subjektivno i nemam nikakvih dokaza, ali ti dućani DEFINITIVNO nisu učestali kao Konzum ili bilo koji drugi takav u Zagrebu.
Bilo koji dućan koji je iole blizu nečeg što liči na turističku atrakciju je bolesno skup. Vode nema ispod 2 eura, najčešće po 2-3 eura bez frke. Ovo ne govorim o najužem centru, ovo govorim za veliki dio grada.
Kod nas kolodvori nisu uopće pljačka, ali u Berlinu je svaki kolodvor prava deračina.
Turistu je jako teško ne potrošit brdo para po ovakvim vrućinama, jer je moj dojam općenito da imaju veliki deficit dućana. Ne znam kako je drugdje u Njemačkoj što se toga tiče. Tj. bolje je reći deficit je dućana koji nemaju bolesne cijene jer sve što nije po diskontnim cijenama ima umobolne cijene po 4 puta veće nego kod nas.

Kuglica sladoleda manje više svugdje po 2 eura, jako teško da igdje ide ispod toga. Pekare su apsolutno svugdje bile isto dosta skuplje nego kod nas ako nisu u sklopu samog Lidla.
U zabačenim dijelovima grada piva je oko 3 eura, u centru( koji je otprilike obujma i veličine Maksimir-Kustošija, dakle ne baš malo) oko 4,8-6 eura. Također skupo. I po meni je Zlatni medo i Medvegrad (2 eura u centru centru Zagreba) troduplo bolji, ali to je subjektivno
Kebab koji je razine naših najboljih kebaba u Zagrebu, ako ne i bolji (rade ga tko drugi nego Turci i samo oni), jedino nije puno skuplji nego kod nas. Može ga se nać za 4-6 eura i to stvarno odličan. Sve što nije teško smeće gotovo da i kod nas toliko naalost košta.

Nijemci i emigranti strašno fini. Nikad mi neće bit jasno otkud te gluposti o hladnom narodu. Sad sam već stvarno puno ljudi iz Njemačke upoznao i još na lošu osobu nisam nabasao. Možda jer znam pričat njemački (daleko od jako dobrog), pa zato, ali je lijepo čut da ti kao nekom tko je evidentno stranac požele ugodan vikend i to na iskren način. To još NIGDJE u životu nisam čuo i to mi je najpozitivnija uspomena na ljude.

Negativna stvar, opet subjektivna je da je Berlin izamerikiziran na malo puno preveliku razinu. Ako smijem biti bezobrazan, grad je čisti gayfest. Da sam te orijentacije i da živim u Zagrebu (gdje ja i većina sugrađana od tamo je dosta konzervativna po tom pitanju), išao bi odma gore. Mislim da su normalni heteroseksualci bez nakita, drugačijih sklonosti, debela manjina. Ovo govorim samo za Berlin, ali nitko do sad nigdje ovo baš nije komentirao.

Grad je brutalno uređen, beskućnika vrlo malo (prostitutki jako puno doduše, previše), najčišći glavni grad Europe definitivno, čišći i od Helsinkija.
Nema ružnih dijelova. Nisam išao na sasvim zabačena predgrađa, ali bio sam u dijelu grada koji mi liči na turski geto i bio je vrlo uređen.

Loša strana, karticom se jako malo plaća. Za Hrvate nije problem, nije da se kod nas baš plaća karticama, ali za Skandinavce bilo koje države (gdje je novac praktički zabranjen), pa čak i Estonce i Mađare, to jeste problem.
A otkad sam se naučio na kartice ne volim imati novce uopće, a nažalost to je u glavnom gradu Njemačke nužna potreba svakoga tko ne živi na relaciji stan-Lidl-posao. Vjerujem i svugdje drugdje.
Žene su jako ružne. Istinit stereotip.

Pričao sam s našom emigranticom iz Zagreba koja je radila u mom hostelu i stanovi su definitivno brutalno skupi. Čisto npr. , studentska soba s krevetom na kat, nekakvih 6-7 kvadrata (sad je hostel po ljeti), cijena 250-300 eura. Dakle 2 osobe u sobi s takvom cijenom. Strah me pomislit koliko su stanovi i normalne sobe za 1 osobu
Javni prijevoz kompliciran, ne pretjerano lijep, ali da ga ima svugdje- to nije dvojbeno. Skuplji samo 25 eura od pokaza za Zagreb. S time da kontrole u tjedan dana nije bilo NIJEDNOM.

Ovdje se uglavnom priča samo o Munchenu i nekad Frankfurtu, pa eto, čisto jedan dojam o Berlinu, možda malo iz turističkog kuta, ali sam se dosta potrudio da to bude ono što me više zanimalo već neko vrijeme, pa mislim da je okej da je na ovoj temi. Možda nekome pomogne.

P.S. ak nekog zanima, Berlin je prepun centara velikih firmi gdje se čak iznenađujuće dosta koristi jedino engleski kao službeni jezik, pa eto kog zanima više nek si sam izgugla. Tko zna njemački nek proba vidit što se nudi u Deutsche banci. Zgrada izgleda kao da ima 5000 zaposlenih, a možda čak i ima.

Uz moje pitanje, da li se Berlin, usprkos tome što je istočni dio zemlje, smatra skupim ili jeftinijim gradom ? Čuo sam da su plaće niže od prosjeka zemlje.
Inžinjer ekonom is offline