Tema: Adventizam
Pogledaj jedan post
Old 17.08.2010., 17:12   #896
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
A to ti adventiste smatraš kultom? Nije tačno da se adventizam smatra kultom, bar ne generalno. I nije tačno da se slede učenja jedne žene, kako god ti to pokušavao da predstaviš. Ja sam pretresao osnovna adventistička učenja, i imam drugačije mišljenje od tebe.
Slijede se učenje Ellen White, čak i danas, bar deklarativno. Adventisti se već skoro sto godina pokušavaju osloboditi Ellen White, ali ne ide im. Mada se u zadnje vrijeme dosta stvari mijenja, pomalo odbacuju svetinju, kreacionizam, učenje o vicarius filii dei i 666, mnogi više ne tvrde da je subota pečat Božji.... a najviše ih odbacuje samu Ellen White, pa recimo ni hrvatski ni srpski adventisti (HAC ili KAC) nisu štampali njezina svjedočanstva. Inače ta učenja o suboti, besmrtnosti duše i slično uopće nisu njena. Subotu je Batesu (a od njega ju je preuzela Ellen White) donio jedan millerit koji ju je kasnije odbacio, učenje da duša nije besmrtna opet jedan drugi millerit koji nije priznavao Ellen White, zdravstvena reforma je preuzeta od liječnika koji je muža od Whiteove liječio i slično.

Adventisti imaju sve manje obiljažja kulta, ali gotovo sva obilježja sekte, pa su daleko još od denominacije.


Quote:
Ja sam radije za javno pobijanje nekih adventističkih verovanja. Tvoj nivo i dubinu sam upoznao, pa ako uobražavaš da možeš pobiti osnovna adventistička verovanja - ja bih bio zadivljen, a ujedno i zahvalan. Mada, ako baš insistiraš, može i na pp, da ne zamaramo ljude ovde.
Ja se generalno više ne bavim organiziranim religijama jer su sve više manje pukle. To valjda svi znamo. Ali ako baš inzistiraš, ne da mogu pobiti nego jesam. Vjerovanja su u najmanju ruku nebiblijska. I ne samo da mogu pobiti osnovna adventistička učenja, nego mogu pokazati kako su nastala i odakle su preuzeta. I nema potrebe za vrijeđanjem, uvrede su dokaz onog koji ima krivo, ne? Nemoj se plašiti da napustiš stavove koji su krivi. Ništa nećeš igubiti ako odbaciš adventizam ili čak i kršćanstvo ako je laž. Istina je uvijek najbolja opcija, koliko god da nam je u nekom trenutku neprijatna.


Quote:
To da je "duša besmrtna" je tačno, slažem se.
Tim bolje, jer besmrtnost duše je naravna istina, temelj (uz vjerovanje u Boga) svake religije. Ne mogo ozbiljnim smatrati nikakvo učenje, a kamo li religiju ili filozofiju koja niječe besmrtnost duše.


Quote:
Ako su tebi ovo osnovni izvori za razbijanje adventističkog učenja - onda mislim da si ga ugasio i da si u većoj zabludi no svi adventisti zajedno. Usput, taj sajt je inovativan jedino po dizajnu, sadržaj je preveden sa ostalih anti-adventističkih sajtova. Ako imaš nešto novo, super bi bilo. Ovako....
Taj sajt je samo prva stepenica, da se adventizam sagleda na drugi način. Naravno da je navijački, ali je ipak puno bolji nego adventistički sajtove za samohvalu ili napade na druge. Imam novo, pošto sam proučio čitavu genezu nastanka adventističkih herezi možemo raspravljati o bilo kojoj temi. I ja predlažem pp.


Quote:
Video sam ranije da si naveo neke prilično plitke "dokaze" kontra nekih adventističkih učenja. Npr., tebi je Bacchiocchi (laka mu crna zemlja) neprikosnoveni autoritet po pitanju toga o kakvim subotama je reč u Kološanima poslanici?
Bacchiocchi kakav god da je bio, najveći je adventistički autoritet po pitanju crkvene historije ikad. A naveo sam ga kao primjer adventista koji iako zadrt ovdje priznaje očigledno. Inače, njegova knjiga Od subote do nedelje nije toliko loša, onaj dio gdje objašnjava odnos Isusa i šabata, ali je onaj dio gdje na silu hoće dokazati da je nedelja uvedena tek u 2. stoljeću loš jer tu nije ni objektivan ni iskren.

Quote:
To verovatno si prepisao sa onog sajta ili? Smešno.

....
1. Žao mi je što si pokupio retoriku agresivnih forumski fundamentalističkih ateista, ali ništa čudno, to potvrđuje moju tezu da su kršćanski sektaški fundamentalisti i njhovi ateistički dokinsovski pajaci dve strane iste medalje.

2. Ovo što si ovdje ispisao se zove teološko izdrkavanje, koliko ljudi toliko pogleda na Bibliju. Biblija je kao čovjek, ako je dovoljno dugo siluješ, priznat će ti šta hoćeš. Ako hoćeš širu i ozbiljnu raspravu o tome zašto je nedelja dan Gospodnji za kršćane (ne mješati sa istoimenim danom iz Tanakha) i zašto je neopravdano svetkovanje šabata za iste, možemo pričati, mada se meni sere od takvih sektaških, protestanskih nadjebavanja. Uzmi Ratzingera pa čitaj, da vidiš šta je kršćanstvo. A ne silovanje po biblijskim citatima.
Toza is offline  
Odgovori s citatom