Pogledaj jedan post
Old 08.11.2005., 22:43   #13
ne da mi se sad kopati po zakonima, ali gotovo sam sigurna da redovan student ne može zasnovati radni odnos. na brzinu sam našla odgovor pravnika na moj-posao.net pa cu ga copy/pejstat


"Na koji način stalni posao utječe na studij? Moram li ga tada sam plaćati i mogu li ga uopće pohađati? Što ako sam upisan za osobne potrebe tj. uz plaćanje? Molim Vas da pokušate odgovoriti na ova i općenito na pitanja uz rad i školovanje.

Prema tumačenju Ministarstva znanosti i visokog obrazovanja, osobe u radnom odnosu ne mogu biti redoviti studenti, dakle ne mogu studirati na redovitom studiju niti uz potporu Ministarstva, nego studij moraju plaćati sami, ili im ga može plaćati poslodavac.


Prema Zakonu o visokim učilištima (pročišćeni tekst NN 59/96) redoviti studenti studiraju na redovitom studiju, i to uz potporu Ministarstva ili sami plaćaju studij. Izvanredni studenti studiraju na izvanrednom studiju i sami plaćaju studij ili im troškove studija snosi poslodavac.

Iako u Zakonu to nigdje izrijekom nije navedeno, prema tumačenju Ministarstva znanosti i visokog obrazovanja, osobe koje su u radnom odnosu ne mogu biti redoviti studenti, jer su programi za redovite studente predviđeni za osobe kojima je to jedina obveza. Osim toga, redoviti studenti imaju neka prava koja su nespojiva s radnim odnosom, odnosno prava koja zaposlene osobe ostvaruju upravo temeljem toga što su u radnom odnosu (zdravstveno osiguranje i sl.).

Dakle, ako ste u radnom odnosu, svakako studij morate plaćati tj. ne možete studirati uz potporu Ministarstva.

Ako ste pak bili redoviti student koji je sam plaćao studij, nakon zapošljavanja trebali biste iduću akademsku godinu upisati kao izvanredni student. Međutim, najbolje je da u vezi toga porazgovarate na učilištu (fakultetu, visokoj školi) gdje studirate."
__________________
C'mon babe why don't we paint the town? And all that jazz...
LadyInRed is offline  
Odgovori s citatom