Pogledaj jedan post
Old 12.12.2006., 23:16   #8
Za pravi posao bitno je da je sve usklađeno - drvo, podloga, ljepilo, lak.

Zato je najbolje da majstor koji postavlja, ako ima baš obrt-firmu za to, sve sam nabavi i onda za to odgovara, jer samo tako i može dati garanciju na posao...

Parketarstvo je vrlo osjetljiv posao koji ne može biti OK sa našim shvaćanjima posla i rada, a to je "jeftino i još jeftinije"... jer je tu koliko para toliko muzike.

A da ja nekome radim parkete sa materijalom koji ne poznajem, i sa lakom i ljepilom koje je najjeftinije ali ne odgovara toj podlozi, vrsti drveta itd... ne znam kakvu bih garanciju onda mogao dati? Jer ako se parket nadigne zbog loše podloge, vlažnog betona, krivog ljepila ili neadkevatnog laka, stranka će kriviti majstora, a ne vlastitu škrtost i kupnju bofl robe po građevinskim rasprodajama...

Kod nas većini majstora ne bih dao ni da mi postavlja parkete u štali, a kamoli doma... radio sam parketarstvo u Njemačkoj 3 godine u vrhunskoj privatnoj njemačkoj firmi sa velikim ugledom, koju su pozivali i iz udaljenosti od preko 150 km da im dolazimo raditi, iako u toj udaljenosti ima desetak majstora... garancija na naš posao bila je 12 godina!

Naučio sam posao, ali ga nisam prenio u Hrvatsku, jer ovdje nema ljudi koji bi bili voljni platiti ono što vrijedi. Ovdje bi se svi jebali u dupe za 2 kune, imali doma Sheratone za dva soma kuna iz Mercatonea, i glumili velike pametnjakoviće i stručnjake u stvarima u koje se uopće ne razumiju. Po potrebi i držali predavanja majstorima kako treba raditi.

Posao je počinjao mjerenjem vlažnosti betona u podlozi u vlažnosti drveta u parketu, pravilnim odabirom vrste ljepila i adekvatnog vrhunskog Sailinger laka, a kroz višestruka kitanja, brušenja i poliranja, sa dva grundiranja parketa prije lakiranja, posao je završavao i prostorija je bila useljiva nakon cca dva tjedna.

Jedina briga naručitelja je bila da pokaže na prostoriju, izabere vrstu i uzorak parketa u salonu, te da ima dovoljno novca to za platiti...
Sledgehammer is offline