Pogledaj jedan post
Old 06.06.2016., 22:18   #40
Quote:
milko84 kaže: Pogledaj post
naravno, britanija je intelektualna, kulturna i civilizacijska super sila, oni će fino živjeti i bez eu.
švicarska i norveška nisu u eu i imaju zavidan životni standard.

pitanje je jel britancima eu dovoljno mrska da su spremni na određeni ekonomski rizik.
Poštujem pa i simpatiziram Britance i njihove dokazane sposobnosti, no mislim da je njihovo vrijeme prošlo. Stoga im je komotnije na neki način skrivati se iza velike zajednice nego nastupati samostalno u današnjoj podjeli divova poput Amerike, Azije i Indije. Postali bi lak plijen svih vrsta, mislim da nemaju više onu oštricu niti motiv da konkuriraju nadolazećima. Oni su na neki način kao i Rimsko carstvo na zalasku, dolaze motiviraniji, radišniji, pa i beskrupulozniji ako treba.

Stoga sam uvjeren da će ostati i referendumom pokušati iskamčiti još poneku privilegiju od EU. Da su na putu stare slave ne bi se niti upuštali u to iskamčivanje koje rade uglavnom gubitnici - pobjednici sami krče put. Izašli iz EU ili ne, Britance očekuje ista sudbina kao i EU, dugotrajno propadanje. Paradoksalno jedini način da se EU othrva nadolazećoj konkurenici je da napravi Sjedinjene europske države, poput Amerike. Naravno to se neće desiti, samim time stagnacija EU država je neizbježna.

Što se nas tiče nama je apsolutno svejedno da li ostaju ili ne.

P.S. pogrešna je usporedba sa dobrostojećim državama Skandinavije koje su izvan EU. To su male države sa butik ekonomijama koje dobro prolaze na EU tržištu. No u globalnim razmjerima su potpuno nerelevantne i slabe, a i Rusija npr ih može pregaziti za tjedan dana kada bi joj se prohtjelo.
rolandus is offline