Pogledaj jedan post
Old 17.09.2003., 10:03   #18
Quote:
demos kaže:
1. Demokracija - znači VLADAVINU NARODA!
A narod čine oni koji su JEDNAKI I (tim putom jednako) SLOBODNI!

2. Ili je, ipak - SVE SVIMA JASNO- ali ne žele ni 'trepavicom' mrdnuti da bi potaknuli MOGUĆNOSTI ISTINSKE DEMOKRACIJE.

3. Ipak, razvijanje istinske demokracije i onaj stupanj autonomije općina, na kojemu SVAKA DOVOLJA DRUŠTVENA GRUPA više neće biti tiraninzirana, već će moći NA SVOJ NAČIN biti sretna - to su smjerovi u kojima se može i isplati djelovati.

4.Svijet ne može biti unificiran. Što je veća globalizacija, mora joj se parirati većom autonomijom malih cjelina.


1. Ne sporim ti ja definiciju ( riječi) demokracije .
Sporim praksu a po tome i sve vrijednosti koju te definicije "prodaju"( jednakost ,sloboda i vladavina naroda).

( Jednakost ,sloboda,vladavina naroda-demokracija) prodaju se kao već gotov proizvod a u biti ga nema ( još je uvijek u fazi eksperimenta ).

2. Zato me i zanima priča o društvenim sistemima koji se kao potka provlače .
Tako i socijalizam. Nešto je u tom eksperimentu ipak bilo i dobro postavljeno . npr. Spuštanje razine odlučivanja na onu sredinu koju se to direktno tiće.
Međutim ,onda imamo prosječnog Matu,Peru,Fošku i Luce koju se to uopće ne dotikavlje . I baš ih briga za savršenu demokraciju .
Pa kako ćeš sada potaknuti proces "istinske demokracije" kad ti osnovni subjekti nisu zainteresirani?

3.hm..tiranija ?...ipak mi se čini da veći broj ljudi ima strah od odrastanja ( pogotovo političkog , odlučivačkog ) strah od preuzimanja odgovornosti odluka .
hoćeš -nećeš to neminovno vodi u to da će netko drugi u njihovo ime preuzeti polugu odlučivanja ; i na kraju će završiti u nekom obliku soft tiranije .
Kako onda objasniti ( učiniti) opće prihvatljivom jednostavnu spoznaju ( Mati,Peri,Foški i Luci) da bi utjecanje na proces donašanja odluka trebalo biti korisno i njima ?

4. Svijet je već unificiran u najvažnijim aspektima življenja.
Sad, slažem se , trebalo bi jačati veću autonomiju malih sredina .
A sve to košta . Autonomija i decentralizacija traže da te autonomne sredine imaju više financijskih sredstava , a da bi ih imale , treba prije toga u njih nešto i uložiti , pa kad netko uloži ,želi to i eksploatirati ...i vrtuljak se okreće......

Nego ,da se vratim na temu ... svijet je razbio bipolarnu podjelu ...na lijeve i desne ...........sprema se na unificiranje oko termina demokracije ..............a složili smo se da je demokratizacija upitna jer nije prilagođena na pravi način svim sredinama u koje se nastoji implementirati ............sad, koji je pravi način da se kod nas implementira demokracija ,

uvažavajući našu specifičnost ( samoupravni socijalizam ).
KAKO DA TO PRETVORIMO U PLUS ? A prestanemo se žaliti da nam je to bio balast negativne prošlosti .

Jer , mi ( iz samoupravnog socijalizma ) IMAMO već predznanja osnovnih vrijednosti demokracije ( jednakost,tolerancija različitosti,briga za opće vrijednosti,skrb za marginalizirane,briga za okoliš) - koju negdje na Zapadu TEK SAD otkrivaju kao svetinju.
Bajki1 is offline  
Odgovori s citatom