Pogledaj jedan post
Old 31.10.2006., 17:29   #4
Quote:
sanja 7 kaže:
Mali mi ima 3,5 god. i treba ići na operaciju mandula.Da li netko ima iskustva s time?Savjeti dobrodošli

Radim u Njemackoj u maloj speciliziranoj klinici za uho-grlo-nos.
Imamo i naravno djecu koju operisemo.
Mandel op (Tonsillektomie) nije neki problem,ali opet se mora paziti.
Dijete mora biti potpuno zdravo prije operacije,sto znaci nesmije imati temperaturu,nesmije kasljati ili neke druge bolesti,..
Operacija se vrsi pod potpunom anestezijom.Neznam dali ces sa djetetom ici dan prije u bolnicu ili na sam dan operacije.
Nemoj mu od pola noci davati ni piti ni jesti,da neznam koliko je zedno.Mora biti potpuno na taste,jer mu prilikom operacije tekucina moze uci u plucne kanale,a to je naravno opasno.
Uglavnom operacija traje oko pola sata.
Nakon operacije se vecinom ne osjecaju bolovi,(jer naravno djeluju jos jaki medikamenti koji se daju jos dok je pacijemt u narkozi),...moze doci do toga da pacijent povraca i to krv.Nemoj se uplasiti ,jer to je vecinom stara krv koja prilikom operacije klizi u stomak,bolje je ako ju ispovraca,ali moram reci da ipak pazis i ako je krv svjetlije boje,sto znaci da je svjeza,zovi doktora ,odnosno sestru,da nebude da dijete post operativno krvari,ali to je rijedak slucaj.
Vazno je da nakon operacije dosta pije.Nemoj mu davati nista gazirano niti nista sto sadrzi vocnu kiselinu.
Nikake cekoladice,lizala itd,...
Sladoled od vanilije ili cokolade koliko zeli.To ce hladiti ranu iznutra i goditi ce mu.Dajemo i mi nasim pacijentima.
Zatrazi od sestara cepice protiv bolova,jer moze biti da dijete nece htjeti piti saft,mislit ce ako guta da ce ga boliti.
Kod mandula je tako da tek izmedju 4-6 -og dana dodje do onih pravih bolova(ali otprilike u 85 % slucajeva).To je jedan dan u kojem sve boli od grla do zubi,usiju itd,..ali samo taj jedan dan,..
Neznam dali kod nas ljudi upotrebljavaju konzervativnu medicinu,ali mi da,ponekad.Kod mandula je dobro da se naprave obloge od svjezeg sira ili kak se ovdje kaze qurka.
Uzme se gazica na koju se to namaze kao kad mazes kruh sa necim i onda se to opet poklopi sa drugom gazicom,kao sendvic stavi se na prednji dio grla i umota se cijelo grlo u jedan rucnik i tako pola sata drzi.
Zvuci cudno,ali je stvarno jako dobro protiv bolova.Nasi pacijenti su sa tim odusevljeni.
Moras pripaziti naravno da dijete puno ne trci i ne skace,jer to moze dovesti do post operativnog krvarenja.Nemoj mu prati kosicu jedno tjedan dana najmanje,a tusiraj ga,ono pravo tusiraj ili kupaj isto tako tek nakon tjedan dana.
Pranje kose i tusiranje vrucom ili mlakom vodom takodjer moze dovesti do post operativnog krvarenja.

Sve u svemu,ako pravilno napravis nije strasna operacija.
Samo je bitno da nakon nje pazis da nedodje do krvarenja,jer to je to jedino sto moze postati opasno,...

Sretno i brzo ozdravljenje,..
__________________
"Love To Be Loved By You"
cadentia is offline  
Odgovori s citatom