Pogledaj jedan post
Old 16.08.2011., 12:54   #1
Rimska IX legija

"Izgubljena" Rimska IX.legija ili punim nazivom Legio nona Hispana(IX."Spanjolska" legija).

Jucer sam gledao dokumentarac "ozbiljnog povjesnicara" koji tvrdi,valjda da bi isao na ruku modernim interpretacijama povjesti kroz film,da je ta legija unistena u Britaniji,sto je potpuna glupost.Malo sam pogledao po netu i primjetio koliko je ustvari filmova snimljeno na tu temu i svi do jednog prikazuju pokolj te legije u Skotskoj ali ajde,nebi me to toliko zivciralo jer ipak su to filmovi koliko me zivciraju nazovi dokumentarci sa nekakvim nazovi strucnjacima.


Sta se zna o IX.legiji.

65.godine prije Krista Pompej osniva 6,7,8 i 9 Legiju u Spanjolskoj.

61.BC(ljepse mi je ovo od nase oznake ) Cezar preuzima zapovjedanje IX.Legijom i 58.BC ih dovodi u Galiju gdje su prisutni tjekom cijelog Galskog rata.
Kao jedna od najlojalnijih Cezarovih legija sudjeluju u Građanskom ratu i nakon Afrike i bitke kod Tapsusa Cezar ih u znak zahvalnosti umirovljuje i daje im posjede u Italiji i u Histriji(danasnja Rumunjska)

Također je krivi prikaz oznake legije koja sigurno nije bila orao nego najvjerovatnije Bik,kao i sve ostale legije koje su bile odane Cezaru.

Jedina legija koja je nosila oznaku orla bila je V.Legija-Makedonija(Legio V Macedonica).Ona je osnovana 43 BC. i sigurno je da je trajala sve do 5 stoljeca poslje Krista tako da simbol nije preuzet.

Nakon atentata na Cezara legija se reaktivira od strane Oktavijana.Nakon novog Građanskog rata i pobjede Legija se raspoređuje nazad u Španjolsku gdje sudjeluju u Kantabrijskim ratovima i nakon uspjesnih borbi i zavrsetka rata dobivaju nadimak "Hispania".

Nakon Spanjolske legija se premjesta na Rajnu i sudjeluje u borbama u Germaniji.
Nakon toga povlace je nazad u Panoniju i tu ostaje duze vrijeme i tek je u pokretu ponovo 43.poslje Krista kad je usljedilo osvajanje Britanije.


61 godine poslje Krista legija trpi velike gubitke tjekom ustanka Iceanskih plemena predvođenih Boudicom.50 do 80 % Legije je unisteno u borbama ali to nikako neznaci da je Legija izbrisana sa lica zemlje.Cast Legije stoji netaknuta jer zapovjednik Legije Quintas Petillius Cerialis ostaje na duznosti.

65.godine Legija se regrupira i nakon popune redova i dodatne mobilizacije Legija je raspoređena na podrucje danasnjeg Yorka gdje gradi utvrdu Eboracum.

To je zadnji zapis Rimskih povjesnicara o toj Legiji i nakon toga se gubi svaki trag IX.Legiji.

Teza za koju se love "povjesnicari"(vecinom britanskog porjekla) je da je IX.Legija krenula prema Skotskoj te bila unistena sto je natjeralo Hadrijana da napravi svoj poznati zid ali postoje razni dokazi da je sudbina Legija bila drukcija.

Poznato je da je dio Legije sluzio u danasnjoj Nizozemskoj oko 121 godine poslje Krista.
Također,poznato je da je zapovjednik IX Legije bio Lucius Aemilius Karus,guverner Arabije 142 godine nakon Krista.

Jedina siguran cinjenica ovdje je da je Legija potpunom izbrisana sa lica zemlje za vrijeme Marcusa Aureliusa(161-180).

Sad,dali je raspustena ili je izginula u dugim ratovima sa Partskim Carstvom ili u ustanku u Judeji nezna se ali je puno blize istini i zdravom razumu od gluposti koje se prodaju u filmovima i sto je najgore dokumentarcima koji bi kao trebali sluziti u svrhu naobrazbe a ne propagande
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Odgovori s citatom