Tema: Fosili
Pogledaj jedan post
Old 03.08.2011., 10:08   #5
Kako bi rekao "Barba Luka"..Što ste se čovjeka nadovezali...

Gott, pogotovo kaj se tiče degenije i runolista mislim da se nemamo čime pohvaliti. Upravo suprotno, može nas biti sram kako se odnosimo prema njima. Navedite mi jednu skupinu planinara koja je obišla vrhove na kojima raste runolist i da među njima, od deset ljudi bar šest nije ubralo cvijet "za uspomenu". A zaštićen, kazna za branje ogromna...i opet.. Da ih pitaš za zaštitu prirodnog blaga, spremni bi bili nekoga spaliti na lomači. To je dvoličnost koja vlada kod nas i zato...nije sve crno-bijelo.
Ne jednom sam obišao Veliki Zavižan, Risnjak ili Samarske stijene na kojima je bio samo tek tu i tamo poneki skriveni cvjetak. A svi ostali su poharani i pobrani.
S degenijom je isto, srećom pa cvate kratko i stvarno samo na 3 mjesta tako da nema više "genijalaca" koji bi je htjeli presađivati. Uzalud sva priča oko potrebne mikroklime i mineralnog sastava tla...nekome se dopala i ajmo.
Da se može pohvaliti kako je ima.
Kaj se tiče fosila, jeste li ikad bili na izložbi minerala ili fosila bilo gdje u svijetu? Skoknite do Pečuha u Mađarsku, Tržiča u Sloveniju (mislim da je u svibnju) ili u Munchen (taman u vrijeme početka Oktoberfesta). Te izložbe imaju pokazni i prodajni dio. Na njih dolaze izlagači iz cijele regije i svijeta. U čemu je loša strana toga da se pokažu i fosili iz Hrvatske? A budući da u Hrvatskoj nema osobe koja bi to izvela jer se držimo ko uvrijeđena jumferica drugi bi možda to i htjeli. Osobno, želio sam već par puta otići na neku od tih izložbi ali je zakonska regulativa za odnjeti 5-6 kutija kamenja kod nas takva, kao da namjeravam prošvercati atomski otpad. Pa ti onda izvoli. A u isto vrijeme, navedi mi koliko ljudi ima male kristale ametista, ružićnjaka, malahita ili pirita. A i to je nečije "nacionalno blago". No tad nas to ne smeta.
Također, u isto vrijeme na našoj izložbi u Zagrebu možeš doći do stola jedino ako se baviš ezoterijom jer trenutno u Hrvatskoj mineralogija=ezoterija. A fosili...to je nekaj što postoji u krugu desetak ljudi. Pa pogledaj samo temu o fosilima ovdje...ima 5-6 ljudi koji su nekaj našli ili bi tražili. Vani su brojke sakupljača i kolekcionara ogromne. I nikome nije bed pokazati svoju zbirku, donirati lijepe primjerke muzejima i galerijama. Tako to funkcionira vani...kod nas..
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom