Pogledaj jedan post
Old 03.12.2013., 14:51   #5
Ja sam vec otvorila istu temu pa me cudi sto moderator nije to spojio sve u jednu temu.


Na Strojarskom fakultetu u Slavonskom Brodu danas je predstavljen od EU sufinanciran projekt „OrtoFLEX" koji za cilj ima razviti prototip stroja za automatiziranu proizvodnju prilagođenih leđnih ortoza. Ortoza kralježnice (leđna ortoza) ortopedsko je pomagalo koje se koristi za potporu, korigiranje i poboljšanje tjelesnih pokreta. Pomagalo drži kralježnicu u pravilnom položaju i time poboljšava njenu ukupnu funkciju.
Projekt, vrijedan gotovo 580 tisuća Eura, u iznosu od 80 posto financiran je sredstvima fonda Europske unije. Pored znanstvenih institucija, u projektu bi trebali sudjelovati i hrvatski poduzetnici i obrtnici na aktivnostima izrade softverskih rješenja za digitalizaciju torza i fizičkih komponenti stroja. Projekt je krenuo u lipnju ove godine, a trajat će dvije godine.

Na predstavljanju projekta još je spomenuto kako je ovo ogledni primjer povlačenja sredstava od EU o kojemu se toliko govori te kako je to put kojim osim znanstvenih institucija trebaju krenuti i druge institucije, ali i domaći poduzetnici. Također je sa žaljenjem utvrđeno kako su, čini se, hrvatski poduzetnici priključenje EU dočekali poprilično nespremni, jer se i na ovom projektu putem javnih natječaja otvorila šansa za isporuku informatičke opreme vrijedne preko 50 000 Eura, ali se na natječaj nije javila niti jedna informatička tvrtka.

Na kraju je izražena nada u eventualno buduće osnivanje medicinsko – tehnološkog centra ili bar formiranje odgovarajućeg zavoda pri Strojarskom fakultetu, na kojemu bi zajednički surađivali stručnjaci iz tehničkih i medicinskih znanosti uz snažno uključenje gospodarstvenika i poduzetnika.

http://www.sbplus.hr/slavonski_brod/...x#.Up3fVdJBmuo
racunajnamene is offline  
Odgovori s citatom