Tema: Anglizmi
Pogledaj jedan post
Old 28.04.2007., 09:21   #26
Ha čuj, još je bolja fora kad skužiš da je jako velik postotak engleskih riječi ustvari francuskog ili latinskog (e.g. romanskog porijekla).

Konzervativnije ljude smeta anglizam više nego cvikcange, šarafciger, mišafla, nahtkasla, rajsfešlus (malo kako se u Osijeku govorilo do unazad tridesetak godina ), štoviše spomenuti ponosno pokazuju kako vladaju i učenim jezikom pa se razbacuju s izrazima poput tete-a-tete, faux pas, randez vous, deja vu, ili pak ad hoc, ex abrupto...

Priznajem da me bole uše već od iventa, partija, konzaltinga, itd. jer je riječ o izrazima koji imaju sasvim zadovoljavajuć, često rabljen, u potpunosti moderan hrvatski ekvivalent za razliku od zrakomlata, ili štatiga ja znam nategnutih novokovanica koje su bile presmiješne.

Riječ je o globalnom trednu koji u povijesti(ma) jezika nije novost i pokazatelj je koja je kultura dominantna. Tko zna za koje desetljeće će možda fora biti koristiti neke tehničke ili svakodnevne pojmove azijskog porijekla. Ljudi budime spremni na sve!
__________________
Everybody's got something to hide except for me and my monkey!
fug is offline  
Odgovori s citatom