Pogledaj jedan post
Old 16.10.2008., 11:32   #40
Quote:
hirondelle kaže: Pogledaj post
Nisam baš sigurna da treba inzistirati na možebitnom gubitku socijalizacije. Ima djece koja pohađaju školu i unatoč tome slove za 'frikove'... Ne?
Naravno da ima. Ali i to ima neku vrijednost za socijalizaciju osim kod iznimno malog broja pojedinaca koji imaju možda nekih psihičkih problema, problematičnu situaciju doma i sl.

Quote:
Osim toga, djeca kroz svoje djetinjstvo prolaze uspone i padove u svojoj socijalizaciji, zahvaljujući problemima kod kuće, problemima druge prirode, itd.
Prema tome, ne bi trebalo ovu temu gledati 'plošno'.
I s tim se slažem. Ali vjerujem da okruženost drugom djecom djetetu može samo pomoći da prebrodi te uspone i padove, iz njih nešto nauči i stekne neko iskustvo. Djete koje se obrazuje kod kuće bi po mom mišljenju možda teže prebrodilo te uspone i padove jer mu je to gotovo jedina okolina.

Quote:
Podaci govore da se u SAD-u više od milijun djece školuje doma. Doma ne znači da su hermetički izolirana od vanjskog svijeta.... Osim toga, što je s hendikepiranom djecom koja ne mogu u školu? Treba li ih odmah 'otpisati' kao unaprijed osuđene na ne-društven život (ispričavam se zbog moguće nespretne usporedbe!)? Već me neko vrijeme intrigira ova tema otkad sam u dnevnim novinama pročitala poduži članak o jednoj majci koja se odučila za kućno obrazovanje svoga djeteta (amerikanka u nekoj trećoj zemlji ako se dobro sjećam)...
Ovdje nije riječ o hendikepiranom djetetu, nego o posve normalnom, zdravom i pametnom djetetu. Ili?

Inače, imam rodbinu u SAD-u, često smo razgovarali upravo o funkcioniranju nekih sustava (zdravstvo, školstvo i sl.) tamo i usporedbama s našim sistemom. A upravo to obrazovanje kod kuće, upravo kako je netko napomenuo, to se većinom radi u obiteljima koje žive na izoliranim mjestima ili u vjerskim zajednicama. Iznimno je rijetko da netko zdravo i pametno djete obrazuje kod kuće.

Svatko ima pravo na svoje mišljenje, ali ja to ne bih nikada napravila. Prvenstveno jer bih se bojala da mi djete ne bude "označeno" kao čudak, neprihvaćeno u društvu, a sve zbog mene i mojih ideja.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom