Pogledaj jedan post
Old 27.03.2009., 01:04   #29
Quote:
brickbybrick kaže: Pogledaj post
mene nitko ništa nije pitao (usmeno ili pismeno) da li se ja slažem da se napravi povrat, niti obavijestio (usmeno ili pismeno) da je to napravljeno.

Da li banka to smije napraviti ako je novac "ležao" na mom računu 6 dana.

Ako ne smije, mogu li ja dobiti povrat na svoj račun novca koji su oni isplatili s mog računa bez da su mi išta rekli i pokloniti ga u humanitarne svrhe (mogu ga i oni uplatiti bez da ga meni stave na račun da ne bi ja ispao pizda).

Mislim da ako novac 6 dana leži na računu tada je on u vlasništvu onog čiji je račun i da je bahato da me se ne obavijesti.

Molim ako netko zna kakva su pravila banaka u ovom slučaju da napiše svoje mišljenje.
Situacija ti je manje vise ista kao da netko zbog vlastitog nehaja izgubi novcanik i padne tebi na nogu. Ti primjetis taj tudji novcanik i uzmes lovu bez da vratis lovu liku cija je osobna u novcaniku.

Ti si po zakonu duzan novac vratit (drugo je pitanje nalaznine ako si ti nasao i prijavio nadjen novac).

Dakle, to sto je nesto u tvojem posjedu ne znaci da to tebi i pripada.. Mozes biti miran, problema neces imat buduci banka nece moc dokazat da si ti svjesno htio zadrzat novac vec ces moc rec da nisi primjetio da je netko "izgubio novac". No naravno, buduci nisi ti taj koji je prijavio slucaj, nema sanse da dobijes ni nalazninu. Da zadrzis novac ili da banka taj novac mora uplatit u humanitarne svrhe (?) naravno ne dolazi u obzir, budi sretan da te ne kazne .


ZAKON O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/265285.html

Quote:
Izgubljena stvar i nalaznik

Članak 134.

(1) Stvar koju je vlasnik izgubio, koja je zametnuta, ili mu je ukradena, nije samim tim prestala biti njegovim vlasništvom, pa ju je nalaznik dužan bez odgode predati onomu tko ju je izgubio, odnosno vlasniku stvari, ako po znakovima na stvari ili iz drugih okolnosti može za njega saznati, a nije mu teško dostupan.

(2) Nalaznik koji nije nađenu stvar predao onom tko ju je izgubio, odnosno njezinu vlasniku, dužan ju je bez odgode predati najbližem nalaznom uredu osobno ili putem osobe u čijim ju je prostorijama, prijevoznom ili sličnom sredstvu našao, a koja će je predati nalaznom uredu u ime nalaznika; nalaznik jedino nije dužan predati nalaznom uredu stvar čija je vrijednost prema općem shvaćanju zanemariva.

Zadnje uređivanje PetBorut : 27.03.2009. at 01:10.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom