Pogledaj jedan post
Old 25.01.2011., 12:52   #90
Quote:
zoser kaže: Pogledaj post
Nisu dva tabora...

Ja ne tvrdim da akupunktura pomaže ljudima preko energetskih kanala, preko čakra, niti stimuliranjem prane...

Samo da istraživanja na polju akupunkture sa nekoliko vodećih instituta u EU i SAD-u pokazuju pozitivne rezultate kod liječenja kronične boli...inače boli kod koje anelgetici ne pomažu skoro uopće...

Sham akupunktura - tretiranje ispitanika placebo (lažnom) iglom...u svrhu dobivanja rezultata koji se mogu protumačiti kao placebo...

Verum akupunktura - akupunktura u njenom tradicionalnom obliku, pikanje sa iglama...te lučenje endofrina (ubod igle) koji se može protumačiti kao uzrok poboljšanja u slučajevima slabije boli, ali ponavljam ne i kod kronične boli...



Kako akupunktura (verum ili sham) pomaže kod tih slučajeva ne znamo, a to je ono što tebe zanima..
Sjetio sam se slucaja sa svojom majkom (tad sam zivio u drugom gradu pa zaboravio na to). To je bilo pred rat, prije 20 godina. Inace je imala napade migrene takve da nije moglo proci 10 dana bez napada pri cemu je obavezno morala lezati bar dan u mraku bez ikakvih stimulusa. Izostajanje s posla i sl. bilo redovito. Sve je isprobavala pa i jedini put akupunkturu. Nakon tretmana (mislim da ih je bilo par, ne samo jedan) je imala miran period od tri mjeseca. Blage glavobolje je bilo, ali se mogla s tim nositi. Nakon tri mjeseca se vratilo staro stanje, poceo rat i cirkus povezan s tim itd itd, kasnije je migrena s godinama prolazila sama od sebe pa nije ni trebala posebne tretmane. Ali mislim da nije tri mjeseca neprekidno lucila endorfin.

Da ne bude zabune, znam da je dokazano da akupunktura pomaze lucenju endorfina. Ali smatram da to nije jedini efekt niti jedino objasnjenje jer je apsolutno nedovoljno za efekte koje i zoser spominje.

Da pitam onda pametnije od sebe. Ja kad uzmem pravi lijek, tabletu, takodjer lucim endorfin? Znaci lucim endorfin tri puta na dan, lud od srece sto sam uzeo tabletu u uvjerenju da ce me ova tableta izlijeciti? Znaci li to da za lucenje endorfina trebas samo reci - poslije ove tablete svi bolovi prestaju? To bi bio recept za vjecitu zivotnu srecu.
Bodjan is offline  
Odgovori s citatom